ΠΑΟΚ

Δείγμα… θετικό ενόψει Βασιλείας

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-1 τη Στεάουα Βουκουρεστίου στο τέταρτο φιλικό προετοιμασίας

Εμφανώς βελτιωμένος και με πολύ καλή επιθετική λειτουργία για ένα ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-1 τη Στεάουα Βουκουρεστίου στο τέταρτο φιλικό της προετοιμασίας του.

Με κορυφαίο τον Αντελίνο Βιεϊρίνια και πολύ θετικούς για ακόμη ένα ματς τους Ελ Καντουρί και Λάμπρου οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου, έδειξαν να βρίσκουν ρυθμό και κατά διαστήματα έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον αρχηγό Αντελίνο Βιεϊρίνια. Ο Πορτογάλος άσος εκτέλεσε πανέξυπνα φάουλ έξω από την περιοχή και νίκησε τον Βλαντ, για να γράψει το 1-0.

Στο 10′ οι «ασπρόμαυροι» διπλασίασαν τα τέρματά τους αυτή τη φορά με σκόρερ τον Ελ Καντουρί μετά από κόρνερ του Βιεϊρίνια.

Ο Δικέφαλος συνέχισε σε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης, πιέζοντας τους Ρουμάνους. Στο 19′ ο Δημήτρης Πέλκας μετά από πολύ ωραία ενέργεια απείλησε την αντίπαλη εστία με φαλτσαριστό πλασέ που κατέληξε οριακά άουτ.

Η ομάδα του Λουτσέσκου μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κατέβασε ταχύτητα, χωρίς όμως να χάσει τον έλεγχο ή να απειληθεί από τη Στεάουα.

Στο δεύτερο μέρος, οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν… μουδιασμένοι και μόλις στο 47ο λεπτό ο Μαν μείωσε σε 1-2 ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πασχαλάκης έβγαλε τετ α τετ, αποτρέποντας την ισοφάριση.

Μετά το 70′ ο Λουτσέσκου άλλαξε εξ ολοκλήρου την ενδεκάδα του ΠΑΟΚ, δίνοντας χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές του.

Η Στεάουα κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει στο σκορ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ενρίκε έχασε τρομερό τετ α τετ για να διευρύνει το σκορ μετά από απίθανη ενέργεια και πάσα του Λέο Ζαμπά.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίτσιο, Κάνιας, Ελ Καντουρί, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα: Σιαμπάνης, Κίτσιου, Χατσερίδης, Μαλεζάς, Μπαλογιάννης, Σάχκοφ, Χαρίσης, Λάμπρου, Ζαμπά, Ενρίκε, Μυστακίδης

H σύνθεση της Στεάουα Βουκουρεστίου: Βλαντ, Ρ. Μπένζαρ, Μπάλασα, Φίλιπ, Μοράις, Νεντέλκου, Μόρουτσαν, Κάκα, Γιάκολις, Τανάσε, Ν. Μπένζαρ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Δείγμα… θετικό ενόψει Βασιλείας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.