ΠΑΟΚ

Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 0-2: Κρύο αίμα στη Νέα Σμύρνη…

Πέρασε και από την έδρα του Πανιωνίου ο πρωταθλητής

Μετά απο ένα μέτριο για τον Δικέφαλο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ δεν… αγχώθηκε και πέρασε και απο τη Νέα Σμύρνη με 0-2, χάρη στα γκολ των Ίνγκασον και Άκπομ και τον Βιεϊρίνια να μπαίνει στο δεύτερο μέρος και να είναι αυτός που άλλαξε προς το καλύτερο την εικόνα των νικητών. Ετσι οι “ασπρόμαυροι”, παρέμειναν στην κορυφή και συμπλήρωσαν 50 αγώνες αήττητοι.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας απο το ξεκίνημα της αναμέτρησης είχαν την μπάλα στα πόδια τους και έψαχναν το γκολ ελέγχοντας τον ρυθμό της αναμέτρησης. Παθητικό παιχνίδι απο τον Πανιώνιο που είχε στόχο να “χτυπήσει” στις αντεπιθέσεις. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε για τον Δικέφαλο στο 10΄, με τον Ελ Καντουρί να δίνει κάθετη στον Άκπομ αυτός να πιάνει με τη μία το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Στα πρώτα 15 λεπτά η κατοχή μπάλας ήταν 75% υπέρ των “ασπρόμαυρων” εν’ω στο 18΄ πλασέ του Ακπομ απο καλή θέση δεν βρήκε στόχο.

Απο το 20΄ και μετά οι γηπεδούχοι έπαιξαν με περισσότερο πάθος και κέρδισαν αρκετές μάχες στη μεσαία γραμμή, κρατώντας προς στιγμή τους φιλοξενούμενους μακριά απο την περιοχή τους. Στο 36΄ μάλιστα ο Μασούρας απείλησε με σουτ απο τα όρια της περιοχής και πλάγια θέση με τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει την πρώτη τελική του Πανιωνίου στον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ απείλησε για τελευταία φορά στο πρώτο ημίχρονο με δυνατό σουτ του Ντόουγκλας απο μακριά με τον Μαλέρμπ να αποκρούει εντυπωσιακά. Το ίδιο εκπληκτική ήταν η απόκρουση του Ζίβκοβιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος που εκτινάχθηκε στο παραθυράκι και έδιωξε την μπάλα μετά απο εκτέλεση φάουλ του Αραμπούλι. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή για τους Θεσσαλονικείς με τον Ελ Καντουρί (που τραυματίστηκε στον αστράγαλο) να βγαίνει και τη θέση του να παίρνει ο Αντελίνο Βιεϊρίνια ο οποίος στην πρώτη του ενέργεια με την μπάλα πρωταγωνίστησε στο γκολ της ομάδας του.Στο 48΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πορτογάλου, ο Άκπομ έστρωσε με τον κεφάλι στον Ίνγκασον και ο Ισλανδός με κοντινό σουτ σημείωσε το 0-1! Τέσσερα λεπτά μετά το γκολ του ΠΑΟΚ, ο Βιεϊρίνια δημιούργησε άλλη μία φάση για την ομάδα του αλλα ο Ντόουγκλας δεν μπόρεσε να πιάσει σωστά το πλασέ έξω απο την μικρή περιοχή.

Άμεσα ο ΠΑΟΚ καθάρισε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Στο 62΄ξανά ο Βιεϊρίνια έκανε το κόρνερ, Μάτος, Μπίσεσβαρ και Κρέσπο συνεργάστηκαν με τον Άκπομ να είναι ο τελικός αποδέκτης και να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Aπο εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν μία τυπική διαδικασία με τους πρωταθλητές να κερδίζουν άλλους τρεις βαθμούς.

Κίτρινες: Σαραμαντάς 56′ , Κόρμπος 79′ / Γιαννούλης 69′, Άκπομ 88′
Κόκκινη: –

Πανιώνιος: Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Μασούρας, Κόρμπος, Οικονομίδης, Παπανικολάου (Εμμανουηλίδης 69′), Τσιλούλης (Δούμτσιος 82′), Αραμπούλι.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Γιαννούλης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μίσιτς, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (Μαουρίσιο 72′), Λημνιός (Πέλκας 81′), Ελ Καντουρί (Βιεϊρίνια 46′), Άκπομ.

MVP: Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια. Ο Πορτογάλος με το που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε την εικόνα του ΠΑΟΚ και με αυτόν ο Δικέφαλος ξεκλείδωσε την άμυνα του Πανιωνίου.

UP: Ο Τσούμπα Άκπομ. Ο 24χρονος στράικερ του ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός για δεύτερο συνεχόμενο ματς. Μετά το Αγρίνιο, ο Τσούμπα Ακπομ είχε και γκολ και ασίστ στη Νέα Σμύρμη, όντας καταλυτικός στη νίκη του Δικεφάλου.

DOWN. Ο Παναγιώτης Κόρμπος. Ο αρχηγός του Πανιωνίου δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα και σε κάποιες περιπτώσεις τα νεύρα του τον ανάγκασαν σε εύκολα λάθη.

Διαιτητής: Κουμπαράκης. Θετική ήταν η παρουσία του Θρακιώτη ρέφερι σε ένα ματς, που δεν είχε πολλές δύσκολες φάσεις.