ΠΑΟΚ: Έχει πάρει τον «αέρα» του Παναθηναϊκού στα εκτός!

Ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στην Αθήνα προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της αγωνιστικής της Super League.  Ο ΠΑΟΚ τα τελευταία χρόνια έχει καταφέρει να πάρει τον «αέρα» του Παναθηναϊκού στις εκτός έδρας αναμετρήσεις. Ο Δικέφαλος φαίνεται να έχει βρει το «κουμπί» των πρασίνων στην έδρα τους, φεύγοντας με θετικά αποτελέσματα. Ειδικότερα, οι Θεσσαλονικείς μετράνε τέσσερις...

Ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στην Αθήνα προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της αγωνιστικής της Super League.

Ο ΠΑΟΚ τα τελευταία χρόνια έχει καταφέρει να πάρει τον «αέρα» του Παναθηναϊκού στις εκτός έδρας αναμετρήσεις. Ο Δικέφαλος φαίνεται να έχει βρει το «κουμπί» των πρασίνων στην έδρα τους, φεύγοντας με θετικά αποτελέσματα.

Ειδικότερα, οι Θεσσαλονικείς μετράνε τέσσερις νίκες στα τελευταία έξι παιχνίδια με γηπεδούχο το «τριφύλλι». Ένας αγώνας ολοκληρώθηκε με «λευκή» ισοπαλία, ενώ ο Παναθηναϊκός μετράει μόλις μία νίκη.

Η αρχή έγινε τον Μάιο του 2017 και σε ένα παιχνίδι των play off. Οι «ασπρόμαυροι» μπορεί να βρίσκονταν πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, αλλά τελικά κέρδισαν άνευ αγώνα με 0-3.

Αιτία αυτού, ένα κουτάκι μπύρας που δέχτηκε ο Βλάνταν Ίβιτς στο κεφάλι, από την κερκίδα. Αποτέλεσμα η διακοπή και νίκη του ΠΑΟΚ χωρίς αγώνα, καθώς το παιχνίδι δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Επόμενή νίκη του Δικεφάλου επί χόρτου ήρθε με το «βαρύ» ο-3, τον Απρίλιο του 2018. Ο «μπόμπερ» Πρίγιοβιτς έβαλε τα δύο πρώτα γκολ (27′, 65′) για την ομάδα του, ενώ ο Σάκχοφ (84′) σημείωσε το τελικό σκορ.

Το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε διαφορετική τροπή, αν ο Δώνης δεν σημάδευε το δοκάρι του Πασχαλάκη στο 18ο λεπτό, όσο το παιχνίδι ήταν χωρίς σκορ. Μάλιστα, στο 20ο λεπτό ο Έλληνας τερματοφύλακας έδειξε τα αντανακλαστικά του σώζοντας την ομάδα του από σίγουρο γκολ. Στην επόμενη φάση ήρθε το τέρμα για τους Θεσσαλονικείς, το οποίο τους έδωσε «φτερά» στον αγώνα.

Η επόμενη «επίσκεψη» έμελλε να φέρει και το νταμπλ στη Θεσσαλονίκη, για πρώτη φορά. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 0-2 τον Μάρτιο του 2019. Έχοντας τη ψυχολογία στα ύψη εκείνη τη περίοδο, άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, με έναν πλέον ποδοσφαιριστή των «πρασίνων», τον Μαουρίσιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λέο Ζαμπά που αναμένεται να αποτελέσει παρελθόν από το Δικέφαλο διαμόρφωσε το τελικό σκορ με ψύχραιμο πλασέ στο 47ο λεπτό.

Το σερί «έσπασε» όταν δεν σκόραρε

Στις 2 Φεβρουαρίου του 2020 ήρθε η…επαναφορά του Παναθηναϊκού στις νίκες εντός έδρας κόντρα στον ΠΑΟΚ. Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μακέντα στο 49′ και ο Χατζηγιοβάννης το 56′ έδωσαν «τέλος» στο αρνητικό σερί.  Τα αμυντικά λάθη σε συνδυασμό με τις χαμένες ευκαιρίες στην επίθεση ήταν αυτά που «στοίχησαν» στο Δικέφαλο.

Λίγες μέρες αργότερα, και ειδικότερα στις 12 του ίδιου μήνα η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα πήρε την…εκδίκησή της και την πρόκριση το κύπελλο, με 0-1 και 0-3 συνολικό σκορ. Τότε, ο Πέλκας «χόρεψε» την αντίπαλη άμυνα, έδωσε την πάσα στον Σβιντέρσκι, με τον Πολωνό να κάνει το 0-1 στο 10ο λεπτό, «καθαρίζοντας» την υπόθεση πρόκριση.

Στα play off της ίδιας σεζόν οι δύο «μονομάχοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι, χωρίς σκορ. Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος, αλλά έχανε από ουσία στην τελική προσπάθεια. Ο Διούδης σε εκείνο το παιχνίδι ήταν εξαιρετικός, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ: Έχει πάρει τον «αέρα» του Παναθηναϊκού στα εκτός!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.