ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Λαμία 3-0: Νίκη απο τα… αποδυτήρια!

O ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα με 3-0 τη Λαμία στην Τούμπα και παραμένει αήττητος στο κυνήγι της πρώτης θέσης του ελληνικού πρωταθλήματος. Μέσα σε 11 λεπτά ο Δικέφαλος καθάρισε τη νίκη επι της Λαμίας στην Τούμπα αφού κατάφερε να πετύχει σε αυτό το διάστημα ήδη τρία γκολ έχοντας ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα. Οι ασπρόμαυροι πετούσαν “φωτιές” στην...

Οι ασπρόμαυροι πετούσαν “φωτιές” στην έναρξη και μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Μίσιτς με σουτ σημείωσε το 1-0 με τον Βελλίδη να κάνει κακή εκτίμηση και να ευθύνεται για το γκολ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Λημνιός με κεφαλιά πέτυχε το 2-0 αφού προηγήθηκε καλή κούρσα του Γιαννούλη και σέντρα του ίδιου.

Πριν καλά, καλά καταλάβουν οι φιλοξενούμενοι τι συνέβη ήρθε στο 11΄ το τέρμα του Σβιντέρσκι να τελειώσει το ματς πριν αυτό καν ξεκινήσει. Ο Πολωνός σκόραρε με τακουνάκι μετά απο ασίστ του Μίροσλαβ Στοχ που ξεκίνησε για πρώτη φορά στην ενδεκάδα των πρωταθλητών Ελλάδας. Ο ΠΑΟΚ με 63% ποσοστό κατοχής και πέντε τελικές στην εστία πίεσε για ένα τέταρτο γκολ αλλα δεν τα κατάφερε στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Αντωνίου στο δεύτερο ημίχρονο αντικατέστησε τον Βελλίδη που ίσως είχε ευθύνη και στο δεύτερο τέρμα του ΠΑΟΚ και πέρασε κατω απο την εστία τον Παναγιωτη Κάτσικα. Ο 21χρονος στο 51΄ απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Μίσιτς. Στο 66΄ ο Κάτσικας έκανε άλλη μία καλή επέμβαση σε προβολή του Ινγκασον.

Στο 70΄ όμορφη συνεργασία στην επίθεση έφερε τον Μπίσεσβαρ σε θέση βολής αλλά ο Ολλανδός καθυστέρησε να σουτάρει. Στο 76΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο τέταρτο τέρμα αλλά η μπάλα σε σουτ του Σβιντέρσκι χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Στο 85΄ της αναμέτρησης η Τούμπα σηκώθηκε στο πόδι αφού μετά απο έξι μήνες ο Αντελίνο Βιεϊρίνια μπήκε στο γήπεδο στη θέση του Λημνιού με τον κόσμο του ΠΑΟΚ να του χαρίζει ένα εκπληκτικό standing ovation. To ματς τελείωσε με τον Κρέσπο να βρίσκει με το κεφάλι το οριζόντιο δοκάρι στο 89΄ και τον Δικέφαλο να παίρνει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

MVP: Ο Μίτσιτς ήταν σε ένα ακόμη ματς ο καλύτερος του ΠΑΟΚ. Βοήθησε τόσο στην άμυνα οσο και στη δημιουργία φάσεων ενώ πέτυχε και το πρώτο γκολ του Δικεφάλου.

ΚΑΤΩ: O Βελλίδης δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Έκανε λάθος εκτίμηση στο τέρμα του Μίσιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
ΝΤΟΟΥΓΚΛΑΣ, ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ/ ΝΤΕΛ ΠΙΝΟ, ΡΟΜΑΝΙΤΣ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:ΤΖΑΝΕΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Μάτος, Γιαννούλης, Ντόουγκλας (64΄ Εσίτι), Μίσιτς, Λημνιός (85΄Βιεϊρίνια), Στοχ (74΄Στοχ), Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι.

Λαμία: Βελλίδης (46΄Κάτσικας), Αντέτζο (54΄Τζανετόπουλος), Πλιάτσικας, Βύντρα, Βάντερσον, Μπεχαράνο (46΄Μπουλούλης), Ντελ Πίνο, Δημούτσος, Σκόνδρας, Βασιλόγιαννης, Ρόμανιτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-Λαμία 3-0: Νίκη απο τα… αποδυτήρια!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.