ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ: Οδηγός το διπλό με Μιχάι (vids)

Με οδηγό το τελευταίο διπλό στο «Γ. Καραϊσκάκης» με γκολ του Μιχάι, ο ΠΑΟΚ καλείται να πάρει μία ακόμα νίκη στην έδρα του Ολυμπιακού. Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται η «μάχη» μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ, στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Superleague. Ο Δικέφαλος έχει ως «μονόδρομο» τους τρεις βαθμούς της νίκης, προκειμένου να παραμείνει κοντά...

Με οδηγό το τελευταίο διπλό στο «Γ. Καραϊσκάκης» με γκολ του Μιχάι, ο ΠΑΟΚ καλείται να πάρει μία ακόμα νίκη στην έδρα του Ολυμπιακού.

Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται η «μάχη» μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ, στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Superleague.

Ο Δικέφαλος έχει ως «μονόδρομο» τους τρεις βαθμούς της νίκης, προκειμένου να παραμείνει κοντά στην κορυφή. Οι «ερυθρόλευκοι» έπειτα και την ισοπαλία στην Τούμπα θέλουν το τρίποντο, προκειμένου να διατηρήσουν βαθμολογική διαφορά.

Άλλωστε, ο ΠΑΟΚ είναι η ομάδα που έχει…ζορίσει περισσότερο από κάθε άλλη τους Πειραιώτες, στο νέο Καραϊσκάκη.

Σικαμπάλα «σέρβιρε» – Κωνσταντινίδης «εκτελούσε»

Η αρχή έγινε το Νοέμβριο του 2005, όταν οι «ασπρόμαυροι» κέρδιζαν με 1-2, με ανατροπή του σκορ.

Στο κεκλεισμένων των θυρών «Γ. Καραϊσκάκης» ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Σικαμπάλα που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι κατάφερε να «αποδράσει» με τη νίκη. Ο Αιγύπτιος  άσος δημιούργησε τα δύο γκολ της ανατροπής και με σκόρερ τον Παντελή Κωνσταντινίδη στο 66’ και στο 71’.

Όταν ο Σάντος πανηγύρισε δύο διπλά σε μία σεζόν

Τον Γενάρη του 2010 ο ΠΑΟΚ βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση με τον Φερνάντο Σάντος στο «τιμόνι» του.

Ο Εντίνιο χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους, έπειτα από υπέροχη κάθετη πάσα του Βλάνταν Ίβιτς και ιδανικό τελείωμα του Πορτογάλου, στο 20ο λεπτό.

Στο τέλος της ίδιας σεζόν και ειδικότερα στα play off ο Δικέφαλος πανηγύρισε μία ακόμα εκτός έδρας νίκη. Τότε, ο Ίβιτς ήταν αυτός που σκόραρε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης, στο 33ο λεπτό.

Η γκολάρα του Περέιρα που έκρινε το ματς

Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη σημείωσε το επόμενο χρονικά διπλό του ΠΑΟΚ, τον Δεκέμβρη του 2014.

Τότε, τα τέρματα του Κλάους Αθανασιάδη (43′) και Φακούντο Περέιρα (49) έδωσαν τη νίκη στους Θεσσαλονικείς. Μάλιστα, το υπέροχο βολέ του Αργεντινού μνημονεύεται ακόμα και σήμερα, ως ένα από τα καλύτερα γκολ του Δικεφάλου στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Στο τέλος του αγώνα ο Δικέφαλος αύξησε τη διαφορά από τους «ερυθρόλευκους» στους πέντε βαθμούς, χωρίς ωστόσο να την διατηρήσει ως το τέλος.

Το αυτογκόλ και το πρώτο νταμπλ για τον ΠΑΟΚ

Ένα… εντυπωσιακό αυτογκόλ του Βούκοβιτς τον Σεπτέμβρη του 2018 έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα και έδινε «φτερά» στην ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως «σύμμαχο» τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη που πραγματοποίησε κομβικές επεμβάσεις, προκειμένου να διατηρήσει το 0-1 μέχρι τέλους.

Στο τέλος της σεζόν ο Δικέφαλος κατακτούσε το πρώτο νταμπλ στην ιστορία του, όντας αήττητος στο πρωτάθλημα.

Ο Μιχάι κράτησε το αήττητο πρωτάθλημα στην Τούμπα

Τον Ιούλιο του 2020, για τα play off του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ έπαιρνε νίκη γοήτρου στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης «γκρεμίζοντας» και το αήττητο σερί των «ερυθρολεύκων».

Με τον Ολυμπιακό να είναι ήδη πρωταθλητής οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο με συγκεκριμένα κίνητρα. Οι γηπεδούχοι για να κατακτήσουν τον τίτλο χωρίς ήττα και ο ΠΑΟΚ για να χαλάσει το «πάρτι» και να κρατήσει το δικό του αήττητο, της χρονιάς του νταμπλ.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα με κεφαλιά του Μιχάι στο 90ο λεπτό κατάφερε να κατακτήσει το πολυπόθητο τρίποντο, διατηρώντας τον τίτλο του αήττητου πρωταθλητή.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ: Οδηγός το διπλό με Μιχάι (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.