Premier League: Άρσεναλ με σπασμένα τα φρένα – Στο φινάλε η Νιούκαστλ, τρίποντο και η Τσέλσι

Μεγάλο διπλό στο λονδρέζικο ντέρμπι πήρε η πρωτοπόρος της Premier League Άρσεναλ. Νίκες και για Νιούκαστλ και Τσέλσι.

Νέα νίκη η Άρσεναλ στην Premier League
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Μπορεί να κατακτήσει η Άρσεναλ την Premier League; Ελάχιστοι θα έλεγαν «ναι» πριν από κάποιους μήνες. Ωστόσο, οι «κανονιέρηδες» συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν.

Η 20ή αγωνιστική ήταν κομβική λόγω των δύο μεγάλων ντέρμπι. Η Μάντσεστερ Σίτι έχασε από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Άρσεναλ το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Νίκησε εκτός έδρας την Τότεναμ και πήγε τη διαφορά από τη δεύτερη Σίτι στο +8.

Για τους δύο πρωτοπόρους μένουν περισσότερα ματς απ’ όσα έχουν παιχτεί έως τώρα. Μπορεί να γίνει η ανατροπή; Ο Πεπ Γκουαρντιόλα μετά την ήττα στο ντέρμπι του Μάντσεστερ είπε ότι «δεν με νοιάζει η Premier League και το Carabao Cup, δεν μπορούμε να νικήσουμε. Πήραμε πολλά, επομένως, δεν είναι πρόβλημα». Ουσιαστικά ήθελε να ξεκαθαρίσει πως τον νοιάζει πρώτα να υπάρχει η σωστή νοοτροπία στην ομάδα του.

Η Άρσεναλ την έχει και το απέδειξε ξανά. Μπήκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά έτσι πήρε το ματς. Στο 14′ ο Σάκα έκανε κάτι ανάμεσα σε σέντρα και σουτ και ο Γιορίς ουσιαστικά το έβαλε μόνος του! Τέσσερα λεπτά μετά ο Ράμσντεϊλ έκανε κομβική επέμβαση σε τετ α τετ του Σον και στο 25′ ο Πάρτεϊ είχε δοκάρι με εντυπωσιακό σουτ. Δεν το έβαλε εκείνος, το έβαλε ο Έντεγκααρντ στο 36′ με καλοζυγισμένο σουτ εκτός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ πίεσε αρκετά, αλλά έπεσε πάνω στον Ράμσντεϊλ. Έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις ο Άγγλος, ενώ χρειάστηκε μία φορά και ο Γιορίς σε τετ α τετ του Ενκέτια. Έτσι η Άρσεναλ επέστρεψε στα τρίποντα για το πρωτάθλημα πριν τον αγώνα με τη φορμαρισμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Νωρίτερα η Νιούκαστλ πήρε με την ψυχή στο στόμα και με αρκετή δόση τύχης τη νίκη απέναντι στη Φούλαμ και της έσπασε ένα νικηφόρο σερί πέντε αγώνων. Πέναλτι έχασε ο Μίτροβιτς (σ.σ. ακυρώθηκε το γκολ γιατί βρήκε την μπάλα και με τα δύο πόδια), ενώ στο 89′ το τελικό 1-0 έγινε από τον Ίσακ.

Τέλος, η Τσέλσι επικράτησε 1-0 της Κρίσταλ Πάλας με γκολ του Χάβερτς στο 64′ και έπιασε στη βαθμολογία τη Λίβερπουλ πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «μπλε» μετά από τέσσερα αρνητικά αποτελέσματα.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

Παρασκευή (13/1)

Άστον Βίλα-Λιντς 2-1 (3′ Μπέιλι, 64′ Μπουέντια – 83′ Μπάμορφορντ)

Σάββατο (14/1)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (79′ Φερνάντες, 82′ Ράσφορντ – 60′ Γκρίλις)

Γουλβς-Γουέστ Χαμ 1-0 (48′ Ποντένσε)

Έβερτον-Σαουθάμπτον 1-2 (39′ Ονάνα – 46′, 78′ Γουόρντ-Πράους)

Μπράιτον-Λίβερπουλ 3-0 (47′, 53′ Μαρτς, 82′ Γουέλμπεκ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Λέστερ 2-0 (56′ και 86′ Τζόνσον)

Μπρέντφορντ-Μπόρνμουθ 2-0 (39′ Τόνεϊ, 75′ Γένσεν)