Premier League: Εύκολα η Σίτι, εξάρα η Τότεναμ – Η βαθμολογία

Η Σίτι πέρασε νικηφόρα από το Μολινό επί της Γουλβς και ανέβηκε στην κορυφή της Premier League. Στραβοπάτημα για Νιούκαστλ, εντυπωσιακή η Τότεναμ - Αναλυτικά η βαθμολογία

Η Premier League επέστρεψε μετά από μια μικρή διακοπή με το σημερινό πρόγραμμα των αγώνων για την 8η αγωνιστική να ανοίγει στο «Μολινό», με την αναμέτρηση της Γουλβς με την Μάντσεστερ Σίτι.

Οι πολίτες του Πεπ Γκουαρδιόλα απέδειξαν από νωρίς στην αναμέτρηση πως βρίσκονται σε εξαιρετική φόρμα και έχοντας ως μπροστάρη τον Έρλινγκ Χάαλαντ καθάρισαν από νωρίς την Γουλβς επικρατώντας με σκορ 0-3.

Μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, η Σίτι κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Τζακ Γκρίλις να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ασίστ του Κέβιν Ντε Μπρόινε για το 0-1.

Στη συνέχεια, στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν η σειρά του ασταμάτητου Χάαλαντ που με άψογο τελείωμα την έστειλε ν’ αναπαυθεί στο βάθος της εστίας της Γουλβς, διαμορφώνοντας το 0-2 στο 16ο λεπτό και γράφοντας το όνομά του δίπλα σε ακόμα ένα ρεκόρ.

Πιο συγκεκριμένα, ο Νορβηγός στράικερ με αυτό του το γκολ, έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Premier League που σκοράρει στα τέσσερα πρώτα εκτός έδρας παιχνίδια.

Το τελικό 0-3 και τη νίκη για την Σίτι, υπέγραψε ο Φιλ Φόντεν που με ωραίο διαγώνιο πλασέ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τον Ντε Μπρόινε να έχει συμμετοχή και σε αυτό το γκολ, καθώς μοίρασε την δεύτερη του ασίστ στο παιχνίδι.

Στο παιχνίδι που ακολούθησε η Νιούκαστλ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να φτάσει στη νίκη. Η Μπόρνμουθ προηγήθηκε στο 62′ με τον Μπίλινγκ και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να ισοφαρίσουν στο 67′ με πέναλτι του Ίσακ. Πίεσαν στη συνέχεια, αλλά η ανατροπή δεν έγινε.

Αντιθέτως, ανατροπή και μάλιστα εμφατική έκανε η Τότεναμ, η οποία διέλυσε με 6-2 τη Λέστερ. Ο Τίλεμανς με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 6′, αλλά αμέσως μετά ο Κέιν ισοφάρισε. Από κόρνερ προήλθε το συγκεκριμένο γκολ, όπως και εκείνο του Ντάιερ στο 21′. Τόσο χρειάστηκε για την ανατροπή, αν και στο 41′ ο Μάντισον βρήκε και πάλι δίχτυα.

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος των Λονδρέζων. Κλειδί σε αυτό το γρήγορο γκολ του Μπεντακούρ στο 47′. Στη συνέχεια πήρε το όπλο του ο Σον. Ο Νοτιοκορεάτης μπήκε αλλαγή στο 59′ και κατάφερε να πετύχει χατ τρικ! Αξίζει να σημειωθεί πως η Λέστερ έμεινε τελευταία και δείχνει να έχει πολύ σοβαρό «θέμα». Μετά από επτά ματς έχει δεχτεί 22 γκολ και αυτό από μόνο του λέει πολλά.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου

Άστον Βίλα-Σαουθάμπτον 1-0 (Ράμσει 41′)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Φούλαμ 2-3 (Αβονίγι 11′, Ο΄Μπάιεν 77′ – Ανταραμπιόγιο 54′, Παλίνια 57΄, Ριντ 60′)

Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου

Γουλβς-Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (Γκρίλις 1′, Χάαλαντ 16′, Φόντεν 69′)

Νιούκαστλ-Μπόρνμουθ 1-1 (Ίσακ 67′ – Mπίλινγκ 62′)

Μπράιτον – Κρίσταλ Πάλας (αναβολή)

Τότεναμ-Λέστερ 6-2 (8′ Κέιν, 21′ Ντάιερ, 47′ Μπεντανκούρ, 73’, 84’, 86’ Σον – 6′ πέν. Τίλεμανς, 41′ Μάντισον)