Premier League: Ντόρτια για Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ – Μαχαιριά από Ποντένσε στη Νότιγχαμ Φόρεστ

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη με 4-1 για τη Μάντσεστερ Σίτι επί της Λίβερπουλ. Τεσσάρα και η πρωτοπόρος της Premier League Άρσεναλ. Χαμός στη μάχη για τη σωτηρία.

Η Μάντσεστερ Σίτι νικάει τη Λίβερπουλ για την Premier League
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Η δράση στην Premier League επανήλθε και οι δύο πρωτοπόροι έκαναν περίπατο. Φυσικά πιο εντυπωσιακή είναι η νίκη της Μάντσεστερ Σίτι, αφού ήρθε απέναντι στη Λίβερπουλ.

Οι «ρεντς», μάλιστα, προηγήθηκαν στο 17′ με πολύ ωραίο πλασέ του Σαλάχ. Οκτώ λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης απέτυχε να τροφοδοτήσει τον Χάκπο σε αντεπίθεση για το 0-2 και σχεδόν αμέσως έγινε το 1-1. Με τον εξαιρετικό σε αυτό το παιχνίδι Γκρίλις να πασάρει και τον Άλβαρες από κοντά να εκτελεί στο 27′ ήρθε η ισοφάριση.

Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ ήταν σε κάκιστη μέρα με αποτέλεσμα να γίνεται πάρτι από την πλευρά του. Εκτός κλίματος εντελώς και ο Φαν Ντάικ και κάπως έτσι στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η κατάρρευση. Στο 46′ ο Ντε Μπρόινε έκανε το 2-1 και επτά λεπτά μετά ο Γκιουντογάν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Από ασίστ του Ντε Μπρόινε στο 74′ ο Γκρίλις βρήκε το γκολ που έψαχνε και άξιζε βάσει εμφάνισης.

Παρόλα αυτά η Άρσεναλ με ματς περισσότερο είναι και πάλι στο +8. Το έργο της φυσικά ήταν πολύ πιο βατό. Έπαιζε εντός έδρας με τη Λιντς και τη νίκησε με 4-1. Αναμφίβολα θετικό ότι επέστρεψε στα γκολ ο Ζεσούς. Το πρώτο με πέναλτι στο 35′ και το δεύτερο στο 55′. Ενδιάμεσα είχε βρει δίχτυα και ο Γουάιτ. Με τον Κρίστενσεν μείωσε σε 3-1 η Λιντς και στο 84′ ο Τζάκα διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για τους πρωτοπόρους.

Πολύ χαμηλά έμειναν τα «παγώνια». Στην ουρά επικρατεί χαμός και η μεγάλη κερδισμένη της ημέρας ήταν η Μπόρνμουθ. Επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Φούλαμ και πήρε τεράστια ανάσα. Ανατροπή έκανε και η Κρίσταλ Πάλας επί της Λέστερ, η οποία είναι πλέον κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ισόπαλες 1-1 ήρθαν Νότιγχαμ Φόρεστ και Γουλβς με τον Ποντένσε να χαρίζει τον βαθμό στην ομάδα του κρατώντας έτσι χαμηλά τους «κόκκινους». Τέλος, Μπράιτον και Μπρέντφορντ θα συνεχίσουν χέρι-χέρι μετά το εντυπωσιακό 3-3.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Σάββατο (1/4)

Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ 4-1′ (27′ Άλβαρες, 46′ Ντε Μπρόινε, 53′ Γκιντογκάν, 74′ Γκρίλις-17′ Σαλάχ)

Άρσεναλ-Λιντς 4-1 (35’ πέν., 55’ Ζεσούς, 47’ Γουάιτ, 84’ Τζάκα – 76’ Κρίστενσεν)

Κρίσταλ Πάλας-Λέστερ 2-1 (59’ αυτ. Ίβερσεν, 90+4’ Ματετά – 56’ Περέιρα)

Μπόρνμουθ-Φούλαμ 2-1 (59’ αυτ. Ίβερσεν, 90+4’ Ματετά – 56’ Περέιρα)

Μπράιτον-Μπρέντφορντ 3-3 (21’ Κιτόμα, 28’ Γουέλμπεκ, 90’ πέν. Μακ Άλιστερ – 10’ Γιάνσον, 22’ Τόνι, 49’ Πίνοκ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Γουλβς 1-1 (38’ Τζόνσον – 83’ Ποντένσε)

Τσέλσι-Άστον Βίλα (19:30)