Premier League: Ντόρτια η Τότεναμ, μεγάλο διπλό η Νότιγχαμ Φόρεστ

Η Τότεναμ διέλυσε την Κρίσταλ Πάλας σε ένα ημίχρονο και η Νότιγχαμ Φόρεστ ξέφυγε από τον πάτο της Premier League.

Επιστροφή στις νίκες για την Τότεναμ στην Premier League μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα. Επιβλήθηκε με 4-0 της Κρίσταλ Πάλας σε ένα ματς που δύσκολα θα πίστευε κανείς το σκορ, αν είχε δει μόνο το πρώτο ημίχρονο.

Για 45 λεπτά οι «αετοί» ήταν πολύ καλύτεροι. Κυριάρχησαν στο ματς, έκαναν φάσεις, αλλά δεν τις τελείωσαν. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε άλλο παιχνίδι. Με το ξεκίνημά του ο Κέιν άνοιξε το σκορ και όλα πήραν τον δρόμο τους. Ο Άγγλος φορ, που συμπλήρωσε 300 ματς στην Premier League, πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 0-2 και εκεί το ματς τελείωσε. Στο 68′ βρήκε δίχτυα και ο Ντόχερτι, ενώ στο 72′ έσπασε η αφλογιστία του Σον. Έτσι οι «σπερς» πάνε με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι κόντρα στην Άρσεναλ.

Νωρίτερα η Νότιγχαμ Φόρεστ είχε πανηγυρίσει μεγάλο διπλό -το πρώτο της φετινό στο πρωτάθλημα- απέναντι στην ουραγό Σαουθάμπτον. Με γκολ του Αβονίγι τη νίκησε με 1-0 και ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Πίσω της μεταξύ άλλων είναι και η Γουλβς. Η τελευταία πάλεψε για το τρίποντο κόντρα στην Άστον Βίλα, προηγήθηκε με γκολάρα του Ποντένσε, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Ινγκς. Μεγάλη ευκαιρία είχαν στο φινάλε οι «χωριάτες». Τέλος, ισόπαλες 2-2 ήρθαν Λιντς και Γουέστ Χαμ.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

Δευτέρα 2/1

Μπρέντφορντ-Λίβερπουλ 3-1 (19′ αυτ. Κονατέ, 42′ Γουισά, 84′ Εμπεμό – 50′ Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν)

Τρίτη 3/1

Άρσεναλ-Νιούκαστλ 0-0

Έβερτον-Μπράιτον 1-4 (90’+2 πέν. Γκρέι – 14′ Μιτόμα, 51′ Φέργκιουσον, 54′ Μαρτς, 57′ Γκρος)

Λέστερ-Φούλαμ 0-1 (17′ Μίτροβιτς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπόρνμουθ 3-0 (23′ Κασεμίρο, 49′ Σο, 86′ Ράσφορντ)