Serie A: Δεύτερη η Αταλάντα – Έχασε έδαφος η Μίλαν

Η Τορίνο φρέναρε τη Μίλαν και η Αταλάντα ανέβηκε δεύτερη στη βαθμολογία της Serie A.

Άντε πιάστε τη! Στο +5 είναι πλέον από τη δεύτερη ομάδα της Serie A η Νάπολι. Και αυτή δεν είναι η Μίλαν, που έχασε από την Τορίνο, αλλά η Αταλάντα.

Οι «ροσονέρι» μετρούσαν 17 διαδοχικά ματς αήττητοι εκτός έδρας στη Serie A. Η τελευταία φορά που είχαν χάσει ήταν στις 20 Νοεμβρίου του 2021 από τη Φιορεντίνα με 4-3.

Το σερί σταμάτησε από την Τορίνο. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-1 πετυχαίνοντας δύο γκολ σε δύο λεπτά. Ο Τζιτζί στο 35′ άνοιξε το σκορ και δύο λεπτά μετά ο Μίραντσουκ έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι Μιλανέζοι ήταν να μειώσουν στο 67′ με τον Μεσίας από λάθος του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Ωστόσο, κάτι περισσότερο δεν μπόρεσαν να κάνουν οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι.

Από εκεί και πέρα, η Αταλάντα επέστρεψε στις νίκες με το 2-0 επί της Έμπολι εκτός έδρας. Χάτεμπουρ και Λούκμαν έβαλαν τα γκολ για τους φιλοξενούμενους. Κάπως έτσι ήρθε η προσπέραση κόντρα στη Μίλαν.

Τέλος, ήττα-σοκ με ανατροπή γνώρισε η Λάτσιο και έμεινε αρκετά πίσω. Οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν με τον Τζακάνι, αλλά έχασαν 1-3 από τη Σαλερνιτάνα. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν οι Καντρέβα, Φάσιο και Ντία.