Serie A: Δεν αστειεύεται η Νάπολι, πέρασε από το Μιλάνο – Η βαθμολογία (vids)

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Serie A

Serie A: H Νάπολι επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Μίλαν και καμαρώνει στην κορυφή της βαθμολογίας του ιταλικού πρωταθλήματος, μαζί με την Αταλάντα.

Ο Πολιτάνο άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ζιρού απάντησε στο 69′ για τη Μίλαν, ωστόσο ο Σιμεόνε έμελλε να γράψει το τελικό αποτέλεσμα στο 78′ με κοντινή κεφαλιά.

Ο Καλουλού άγγιξε την ισοφάριση στο 86ο λεπτό, όταν το σουτ του βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι κι εν συνεχεία κατέληξε άουτ.

Η Νάπολι άντεξε και στο εξάλεπτο των καθυστερήσεων, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει μία πολύ μεγάλη νίκη.

Νωρίτερα, η φοβερή Αταλάντα νίκησε με 1-0 τη Ρόμα στο Ολίμπικο και συνεχίζει την τρελή της πορεία έπειτα από 7 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι παραμένει αήττητη με πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες.

O Σκαλβίνι στο 37’ χάρισε τη νίκη στην Αταλάντα, η οποία υποχρέωσε τους «τζαλορόσι» στη δεύτερη ήττα της σεζόν.

Μάλιστα, ήταν τέτοια η ένταση στις τάξεις των γηπεδούχων, που ο Ζοζέ Μουρίνιο είδε την κόκκινη κάρτα στο 57′.

Ο Πορτογάλος απομακρύνθηκε από τον αγωνιστικό χώρο, διότι διαμαρτυρήθηκε έξαλλα, αξιώνοντας πέναλτι για την ομάδα του.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Παρασκευή 16/09

Σαλερνιτάνα – Λέτσε 1-2 (55′ αυτ. Γκονζάλες – 43′ Σίσεϊ, 83′ Στρεφέτσα)

Σάββατο 17/09

Μπολόνια – Έμπολι 0-1 (75′ Μπαντινέλι)

Σπέτσια – Σαμπντόρια 2-1 (12′ Μουρίγιο, 72′ Ενζολά – 11′ Σαμπίρι)

Τορίνο – Σασουόλο 0-1 (90+3′ Άλβαρες)

Κυριακή 18/09

Ουντινέζε – Ίντερ 3-1 (22′ αυτ. Σκρίνιαρ, 84′ Μπιγιόλ, 90+3′ Αρσλάν – 5′ Μπαρέλα)

Φιορεντίνα – Βερόνα 2-0 (13’ Ικονέ, 90’ Γκονζάλες)

Μόντσα – Γιουβέντους 1-0 (74’ Γκιτκιάερ)

Κρεμονέζε – Λάτσιο 0-4 (7’, 21’ πέν. Ιμόμπιλε, 45+1’ Σάβιτς, 79’ Πέδρο)

Ρόμα – Αταλάντα 0-1 (35′ Σκαλβίνι)

Μίλαν – Νάπολι 1-2 (69′ Ζιρού – 55′ Πολιτάνο, 78′ Σιμεόνε)