Super League 2: Ατσάλινη Καλλιθέα – Πήρε με δέκα παίκτες το ντέρμπι με την Ηλιούπολη (vids)

Η Καλλιθέα των δέκα παικτών πέτυχε σημαντικό τρίποντο στη μάχη της ανόδου, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Ηλιούπολης

Την 5η διαδοχική της νίκη στο «Ελ Πάσο» πανηγύρισε η Καλλιθέα, η οποία επικράτησε με 2-1 της Ηλιούπολης στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Super League 2.

Το παιχνίδι τα είχε όλα, ένταση, γκολ, δοκάρι, ευκαιρίες, μία αποβολή εντός των τεσσάρων γραμμών και τρεις εκτός!

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 36ο λεπτό με τον Ματίγια να αξιοποιεί το πέναλτι που δόθηκε για μαρκάρισμα του Βενάρδου στον Βασιλόγιαννη, με την απάντηση να έρχεται μετά από τέσσερα λεπτά.

Ύστερα από χαμηλή εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Ντέτλερ έκανε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον βοηθό για οφσάιντ στον Παντελίδη, λέγοντας ότι αυτός ήρθε τελευταίος σε επαφή με την μπάλα.

Από ‘κει και πέρα, τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν στο 47’ καθώς ο Μπουλούλης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την Καλλιθέα με 10 ποδοσφαιριστές.

Εν τέλει, μία από τις αλλαγές του Αλέκου Βοσνιάδη στην ανάπαυλα, ο Μουτίνιο, με ωραία ενέργεια και τελείωμα στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Νότιος Όμιλος – 18η αγωνιστική

Κυριακή (11/2)

Διαγόρας – Ολυμπιακός Β’ 0-2 (52′ Μπα, 71′ Κωστούλας)

Γιούχτας – Αιγάλεω 2-0 (58′ Θεοδωράκης, 82′ Νοικοκυράκης)

Παναθηναϊκός Β’ – Χανιά 0-2 (62′ Μαζουλουξής, 87′ Βουό)

Ιωνικός – Παναχαϊκή 3-1 (32′ Ντάουντα, 34′ Σαλαζάρ, 78′ αυτό Μούντλερ – 69′ Γαϊτανίδης)