Super League 2: Ματσάρα στο «Ελ Πάσο» και βήμα ανόδου για Κηφισιά – Ο ΠΑΟΚ Β’ στέλνει στη Super League 1 τον Πανσερραϊκό

Η Κηφισιά φλέρταρε με τη νίκη και τελικά πήρε βαθμό κόντρα στην Καλλιθέα διατηρώντας τη μεταξύ τους διαφορά, ενώ στον άλλο όμιλο της Super League 2 η Αναγέννηση Καρδίτσας ηττήθηκε.

Ξεκαθάρισμα λογαριασμών δεν έγινε στο Νότο, αλλά πλέον υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί. Η Κηφισιά είναι έτοιμη να αποχαιρετήσει τη Super League 2!

Έμεινε όρθια στο «Ελ Πάσο», θα μπορούσε να έχει πάρει και το τρίποντο, αλλά το σημαντικό είναι ότι διατήρησε το +7 από την Καλλιθέα με ματς περισσότερο. Θεωρητικά είναι πολλά τα ματς που μένουν ακόμη. Πρακτικά στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα είναι μετρημένοι οι αγώνες που μπορεί κάποιος να γκελάρει. Ειδικά αν έχει τη δύναμη της Κηφισιάς.

Ματσάρα με όλη τη σημασία της λέξης έγινε μεταξύ Καλλιθέας και Κηφισιάς. Μετά από τραγικό λάθος του Κολτσίδα οι φιλοξενούμενοι πήραν πέναλτι στα πρώτα λεπτά και ο Κουιρουκίδης έκανε το 0-1, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση. Ισοφάρισαν με τον Σαντάνα και στα επόμενα λεπτά έψαξαν την ανατροπή χωρίς να τα καταφέρουν.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Πρίτσας έκανε το 1-2 μετά από χοντρό λάθος του Κύργια, ενώ στο 67′ ο Τετέι έκανε το 1-3 με τρομερό σουτ. Χαμηλού επιπέδου οι στόπερ των γηπεδούχων, εκτέθηκε ανεπανόρθωτα στη φάση ο Βλάχος.

Η Καλλιθέα πλήρωσε αυτά τα λάθη και το κακό διάβασμα του αγώνα από τον Γιώργο Σίμο. Παρόλα αυτά έστω και στο φινάλε πήρε βαθμό. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Πρίτσας έκανε το 1-2 μετά από χοντρό λάθος του Κύργια, ενώ στο 67′ ο Τετέι έκανε το 1-3 με τρομερό σουτ. Χαμηλού επιπέδου οι στόπερ των γηπεδούχων, εκτέθηκε ανεπανόρθωτα στη φάση ο Βλάχος. Για τον ίδιο όμιλο ΠΑΟ Ρουφ και ΑΕΚ Β’ ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με την Ένωση να έχει δοκάρι για το διπλό.

Στον Βορρά η Αναγέννηση Καρδίτσας έχασε μετά από έξι αγωνιστικές και πλέον η διαφορά από τον Πανσερραϊκό είναι στους εννιά με τις δύο ομάδες να έχουν τα ίδια παιχνίδια. Θα μπορούσε κανείς να πει πως ο ΠΑΟΚ Β’ έκανε ένα δώρο στους Σερραίους με αυτό το 1-2. Οι «ασπρόμαυροι», παρεμπιπτόντως, είχαν νικήσει και στον πρώτο γύρο την ΑΣΑ, ενώ στο γήπεδό τους είχαν επιβληθεί και της ΑΕΛ, του άλλου ανταγωνιστή των «λιονταριών».

Για τον ίδιο όμιλο η Νίκη Βόλου σκόνταψε κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου. Στο 20′ είχε δοκάρι με τον Κρητικό, ένα λεπτό μετά ο Εσάλο έκανε το 1-0 και στο δεύτερο ημίχρονο Τζιώρας και Παναγιωτίδης το γύρισαν. Μόνο που υπολόγιζαν χωρίς τον Αραβίδη, τον σκόρερ του τελικού 2-2 στο 90’+2 . Τέλος, Παναθηναϊκός Β’ και Ηρακλής ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τους Προδρομίτη και Γιουμπιτάνα να σκοράρουν.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

Βόρειος όμιλος

Παρασκευή (7/4)

Μακεδονικός – Αλμωπός Αριδαίας 1-0 (90’+4 πέν. Τσουκάνης)

Κυριακή (9/4)

Βέροια – Θεσπρωτός 3-0 (33’ Ορφανίδης, 64’ Στίκας, 90+3’ Μπουόλι)

Διαγόρας – Ηρακλής Λάρισας 0-0

ΑΕΛ – Απόλλων Λάρισας 0-3 α.α.

Μεγάλη Δευτέρα (10/4)

Παναθηναϊκός Β’ – Ηρακλής 1-1 (87′ Προδρομίτης – 68′ Γιουμπιτάνα)

Απόλλων Πόντου – Νίκη Βόλου 2-2 (21′ Εσαλό, 90’+3 Αραβίδης – 62′ Τζιώρας, 67′ Παναγιωτίδης)

Αναγέννηση Καρδίτσας – ΠΑΟΚ Β’ 1-2 (90’+5 Γκόλιας – 80′ Γιαξής, 82′ Τσαούσης)

ΡΕΠΟ: Πανσερραϊκός

Νότιος όμιλος

Σάββατο (8/4)

Απόλλων Σμύρνης – Παναχαϊκή 1-0 (48′ Μωραΐτης)

Ηλιούπολη – Ολυμπιακός Β’1-0 (40′ Μουριέλ)

Καλαμάτα – Χανιά 1-1 (45+1’ Ρόβας – 51’ Μάναλης)

Προοδευτική – ΟΦ Ιεράπετρας 1-2 (63’ Μάντιτς – 6’ Βουό, 73’ πέν. Τσορνομάζ)

Αιγάλεω – Ηρόδοτος 0-3 α.α.

ΠΑΟ Ρουφ – ΑΕΚ Β’ 1-1 (20′ Ζούνης – 36′ Τζούντα Γκαρσία)

Καλλιθέα – Κηφισιά 3-3 (37′ Σαντάνα, 87′ Ουές, 90’+3 Ντεμέτριους – 8′ πέν. Κουιρουκίδης, 51′ Πρίτσας, 66′ Τετέι)

ΡΕΠΟ: Επισκοπή

Η βαθμολογία της Super League 2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Super League 2: Ματσάρα στο «Ελ Πάσο» και βήμα ανόδου για Κηφισιά – Ο ΠΑΟΚ Β’ στέλνει στη Super League 1 τον Πανσερραϊκό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.