Super League 2: Πραγματικός χαμός στον Νότο

Μεγάλη νίκη πήρε το Αιγάλεω στη Super League 2, στο 1-1 έμειναν Χανιά και Ιωνικός.

Όλα δείχνουν πως φέτος το ενδιαφέρον θα είναι αμείωτο έως το φινάλε στον Νότιο Όμιλο της Super League 2. Εκεί οι μάχες καλά κρατούν.

Στην κορυφή δεν άλλαξε τίποτα. Μετά τη σοβαρή γκέλα της Καλλιθέας, αλλά και αυτή της Καλαμάτας τόσο τα Χανιά όσο και ο Ιωνικός δεν το εκμεταλλεύτηκαν. Διασταύρωσαν τα ξίφη τους στην Κρήτη και έμειναν στο 1-1.

Στο 20′ προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με αυτογκόλ του Ζάχαβι και δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από τον Γκινι. Νωρίτερα είχαν δοκάρι τα Χανιά με τον Λεμονή, ενώ έχασαν ευκαιρίες και στη συνέχεια. Στο δεύτερο ημίχρονο πίεσαν πολύ τον Ιωνικό, ο οποίος άντεξε. Στο 90’+5 ο Χριστοδουλής έκανε μεγάλη διπλή επέμβαση στον Μάναλη για να πάρουν την ισοπαλία οι Νικαιώτες.

Στο παιχνίδι που είχε γίνει νωρίτερα, το Αιγάλεω επικράτησε με 1-0 του Τηλυκράτη στο ντεμπούτο του Νίκου Παντελή στον πάγκο του. Ζωτικής σημασίας νίκη αυτή για το «Σίτι», το οποίο προσπέρασε τον Παναθηναϊκό Β’ και άφησε πίσω του τους Λευκαδίτες στη μάχη για τη σωτηρία.

Τα αποτελέσματα

Βόρειος Όμιλος – 14η αγωνιστική

Σάββατο (16/12)

Καμπανιακός- ΑΕΛ 0-2 (65′ Παπαγεωργίου, 79′ Πεντρόσο)

Κυριακή (17/12)

Αιολικός – Κοζάνη 0-0

ΑΕΚ Β’ – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-0

Δευτέρα (18/12)

Ηρακλής – Μακεδονικός 5-1 (1′ Κούστα, 42′ Χρουσιέλ, 48′ Βιτλής, 50′ Σπυρίδης, 90’+3 Στοισεβιτς – 45′ Μπουλάτοβιτς)

Απόλλων Πόντου – ΠΑΟΚ Β’ 0-1 (72′ Δαρέλας)

Ρεπό: Νίκη Βόλου, Λεβαδειακός