Super League 2: Πρώτη νίκη για ΠΑΟΚ Β’, χαμένο πέναλτι στο 90+1′ η ΑΕΛ

Με γκολ του Βασίλη Γκορντεζιάνι, ο ΠΑΟΚ Β' επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ σε ματς για τη 2η αγωνιστική της Super League 2

Super League 2: Την πρώτη του νίκη στον Βόρειο Όμιλο του πρωταθλήματος πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ Β’, ο οποίος επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στο γήπεδο του Μακεδονικού.

Ο «δικέφαλος» απείλησε στο 13′ με τον Μπράντονιτς και στο 24′ με τον Χατζηστραβό, προτού ανοίξει το σκορ με τον Γκορντεζιάνι στο 31′, έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια.

Στη φάση του γκολ χτύπησε στο κεφάλι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Θεοδωρόπουλος, με συνέπεια να γίνει αναγκαστική αλλαγή.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Γκορντεζιάνι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, καθώς κλώτσησε εκτός φάσης τον Παπαγεωργίου.

Η ΑΕΛ αναθάρρησε και άσκησε πίεση στα καρέ των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν τον Γιάννη Μιχαηλίδη στο αρχικό τους σχήμα για ένα ημίχρονο (πρώτη φορά βασικός από τον Μάρτιο).

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, είχαν τη «χρυσή» ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όταν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Όγκμποε κέρδισε πέναλτι από τον Ταλιχμανίδη.

Ο Πλέγας ανέλαβε την εκτέλεση, όμως, μετατράπηκε σε μοιραίο παίκτη για την ομάδα του, καθώς σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

ΠΑΟΚ Β’: Ταλιχμανίδης, Τασιούρας, Μιχαηλίδης (46′ Κωττάς), Μορικέλι, Κιτσάκης (75′ Μελετίδης), Ουεντραόγκο, Γρόσδης (73′ Κουτεντάκης), Χατζηστραβός (57′ Δαρέλας), Μπράντονιτς (63′ Σπυρίδης), Σπυράκος, Γκορντεζιάνι.

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος (36′ Σουλούκος), Θ. Παπαγεωργίου, Κοσονού (62′ Μαΐδανός), Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Πλέγας, Κ. Παπαγεωργίου (62′ Αντράντα), Θωμαΐδης (55′ Μαυριάς), Νικολιάς, Πεντρόσο, Όγκμποε.

Νίκη Βόλου - Βέροια

Πρώτος βαθμός στη Super League 2 για τη Νίκη Βόλου

Στο άλλο ματς του Βορείου Ομίλου, η Νίκη Βόλου έκανε σεφτέ σε βαθμούς, καθώς «έφερε» ισοπαλία (1-1) με τη Βέροια.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μπουόλι στο 43ο λεπτό, αλλά η θεσσαλική ομάδα απάντησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιράντα στο 60′.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Κυριακίδης, Αναστασίου (37′ Μιράντα), Δεληζήσης, Ανδρέου, Μέτσε, Παναγιωτίδης, Τσουκαλάς (53′ Ροχάνο), Μιλούνοβιτς (53′ Μορέιρα), Κάσσος, Σιαφά (83′ Γρομητσάρης).

ΒΕΡΟΙΑ: Παπαδόπουλος, Μουχάλης, Παπαχρήστος, Στίκας, Μαραγκός, Μπούζας (62′ Ορφανίδης), Ισαακίδης (87′ Ιωάννου), Μπελεβώνης (75′ Κατσούκης), Φασίδης, Μπουόλι, Μπουκουβάλας (87′ Περδίκης).

Βαθμολογία Super League 2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Super League 2: Πρώτη νίκη για ΠΑΟΚ Β’, χαμένο πέναλτι στο 90+1′ η ΑΕΛ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.