Ατρόμητος για ψηλά!

Οι Περιστεριώτες έφυγαν με το «διπλό» από το Αγρίνιο, επικρατώντας του Παναιτωλικού με 2-1 – Και τα δύο γκολ πέτυχε ο Κουλούρης

Πιο έτοιμος εμφανίστηκε ο Ατρόμητος στην πρεμιέρα με τον Παναιτωλικό και έφυγε από το Αγρίνιο με τη νίκη 2-1.

Κορυφαίος για τους Περιστεριώτες ήταν ο Ευθύμης Κουλούρης που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, σε ένα ονειρικό ντεμπούτο. Ο Παναιτωλικός χρειάζεται ακόμη δουλειά αφού η συνολική εικόνα της ομάδας του Δέλλα δεν ήταν καλή.

Τα πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο όπως και το τελικό του αποτέλεσμα. Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά. Είχε καλύτερα πατήματα και με την συμπαράσταση του κόσμου έκλεισε τον Ατρόμητο στα καρέ του. Στα πρώτα λεπτά είχε δύο καλές στιγμές με τους Πάουλο και Μανά, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Έτσι ο Ατρόμητος ανέβασε ρυθμό, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να πιέζει. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν με τον Μανούσο, έπειτα από καλή ατομική ενέργεια. Στη συνέχεια, τη σκυτάλη πήρε ο Σάκιτς, ο οποιος απείλησε στο 32’ και στο 34’ και μάλιστα στην πρώτη φάση θα μπορούσε να σκοράρει, αφού από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ότι όμως δεν κατάφερε ο Αυστριακός το κατάφερε ο Κουλούρης στο 36’. Έπειτα από φάουλ του Ούμπιδες, ο Έλληνας επιθετικός πήρε την κεφαλιά κι αφού η μπάλα βρήκε και στο πόδι του (!), κατέληξε στα δίχτυα του Κυριακίδη. Η απάντηση του Παναιτωλικού όμως ήταν άμεση, αφού στο 41’ ο Τσοκάνης έκανε την βαθιά μπαλιά για τον Μανά, τον οποίο ανέτρεψε ο Ρισβάνης μέσα στην περιοχή και ο Παναιτωλικός κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάζουρεκ και ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, διαμορφώνοντας το 1-1 για το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν άρχισε με τον ίδιο ρυθμό, αλλά περνώντας τα λεπτά, ο Παναιτωλικό έδειξε ότι είχε τον έλεγχο. Αυτό όμως χωρίς να απειλήσει. Ουσιαστικά επαναλήφθηκε το σκηνικό με το πρώτο μισό του αγώνα. Οι Αγρινιώτες προσπάθησαν για το γκολ, αλλά δεν έκαναν τη μεγάλη φάση. Έτσι, οι Περιστεριώτες εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων στο 76’ ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα και ο Κουλούρης έκανε το 2-1.

MVP: Ποιος άλλος από τον Ευθύμη Κουλούρη. Ο επιθετικός του Ατρομήτου ήρθε ως δανεικός από τον ΠΑΟΚ και άρχισε να εξαργυρώνει ήδη τη μεταγραφή του. Ήταν μέσα στις φάσεις, αλλά κυρίως ήταν αποτελεσματικός, αφού σε δύο τελικές είχε ισάριθμα γκολ!

UP: Ο Κουλούρης ήταν ο κορυφαίος, αλλά αυτός που έκανε τρομερή και αθόρυβη δουλειά για τον Ατρόμητο ήταν ο Μάντσον. Ο Βραζιλιάνος τα έκανε όλα μέσα στο γήπεδο, έκοβε, μοίραζε πάσες και βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του.

DOWN: Ο Μάζουρεκ ήταν εκτός αγώνα για τους γηπεδούχους. Δεν είχε καμία σχέση με το καλό πρόσωπο που παρουσίαζε πέρυσι και ουσιαστικά δεν έδωσε καμία βοήθεια στο επιθετικό και στο οργανωτικό κομμάτι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Κομίνης (Θεσπρωτίας) έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι, αφού περιόρισε τα λάθη και ήταν σωστός και στον πειθαρχικό έλεγχο με τις κάρτες. Ορθώς έδωσε το πέναλτι στον Παναιτωλικό, στο μαρκάρισμα του Ρισβάνη στον Μανά.

ΓΚΟΛ: 42’ (πεν.) Μάζουρεκ – 36’, 76’ Κουλούρης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 18’ Ντίας, 24’ Μανά – 26’ Γιαννούλης, 41’ Ρισβάνης, 45’+1’ Μανούσος, 72’ Μπουσούλατζιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τρ. Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Τσοκάνης, Άργκους (87’ Μπελεβώνης), Μιχάι, Έρικσον, Πάουλο, Λιάβας (68’ Βασιλούδης), Μάζουρεκ, Μανά (84′ Βακράκος), Ντίας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ντ. Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Γιαννούλης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Μανούσος (66’ Μπρούνο), Ούμπιδες (66’ Μούγιακιτς), Βασιλακάκης, Κουλούρης (91’ Καρασαλίδης).