Νίκη ελπίδας ο Άρης (pics)

Με γκολ από τον Κολάσο, νίκησε την Ντε Γκράαφσαπ 1-0 στην Ολλανδία, δείχνοντας αρκετά καλά στοιχεία.

Ο νέος Άρης που δημιουργεί ο Πάκο Ερέρα, γεννά ελπίδες. Οι «κίτρινοι» πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση, επικράτησε της Ντε Γκράαφσαπ με 1-0, στο δεύτερο φιλικό αγώνα επί ολλανδικού εδάφους.

Ο Νίκολα Κολάσο, με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημείωσε το μοναδικό γκολ της συνάντησης στο 15ο λεπτό, ενώ ο Ναζλίδης, νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της ολλανδικής ομάδας, σε εκτέλεση πέναλτι , στο 33ο λεπτό.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη ήρθε στο 10’, με τον Ναζλίδη να μην μπορεί να ολοκληρώσει την προσπάθειά του.

Όμως, στο 15ο λεπτό ο Νίκολα Κολάσο άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα του Άρη: Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός εκτέλεσε με δύναμη φάουλ, η τροχιά της μπάλας ξεγέλασε τον τερματοφύλακα Ετεμάντι και κατέληξε στα δίχτυα, για το 1-0.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα, όταν στο 32ο λεπτό ο Ματέο Γκαρσία ανετράπη, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι, όμως η εκτέλεση από τον Ναζλίδη στο 33’ ήταν χλιαρή, με τον τερματοφύλακα της Ντε Γκράαφσαπ να μπλοκάρει την μπάλα.

Ο τεχνικός του Αρη, Πάκο Ερέρα προχώρησε σε επτά αλλαγές, με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, όμως αυτό δεν επηρέασε ιδιαίτερα το αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας.

Ο Άρης συνέχισε να δημιουργεί φάσεις: Στο 54’ η προσπάθεια του Διαμαντόπουλου δεν είχε θετική κατάληξη, στο 58’ ο τερματοφύλακας της ολλανδικής ομάδας χρειάστηκε διπλή προσπάθεια για να εξουδετερώσει τον σουτ από τον Μπάσα και στο 76’ ο Μπακούτσης έκανε ατομική προσπάθεια, όμως στο σουτ που επιχείρησε, η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην πιο επικίνδυνη φάση της Ντε Γκράαφσαπ, στο 64’, ο Σεράρενς επιχείρησε το σουτ, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Αναγνωστόπουλο, όμως ο τερματοφύλακας έδιωξε την μπάλα.

Άρης: Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Σόουζα, Μπάσα, Ματίγια, Κολάσο, Ντιγκινί, Γκαρσία, Ναζλίδης

Άρης (Β’ Ημίχρονο): Αναγνωστόπουλος, Σόουζα (72’ Μπακλαγιάννης), Δεληζήσης, Βέλεθ, Μενέντεθ, Μπάσα (81’ Σταμπουλίδης), Ματίγια, Παυλίδης, Μιλούνοβιτς, Γκαρσία (65’ Μπακούτσης), Διαμαντόπουλος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκη ελπίδας ο Άρης (pics)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.