ΟΦΗ – Ιωνικός 2-3: Επισπεύδει τις διαδικασίες παραμονής! (highlights)

ΟΦΗ - Ιωνικός 2-3: Αυλαία στα play out με τρίποντο που φέρνει ακόμα πιο κοντά στον στόχο της παραμονής τους Νικαιώτες!

ΟΦΗΙωνικός 2-3: Εμφανώς χωρίς κίνητρο ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, ο Ιωνικός το εκμεταλλεύτηκε, αιφνιδίασε τους Κρητικούς, προηγήθηκε 3-0, το έκανε… ντέρμπι (2-3), αλλά στο τέλος πήρε τρίποντο… παραμονής στη Κρήτη.

Κλισέ, αλλά το ματς που άνοιξε την αυλαία στα play out της Super League στη Κρήτη το πήρε η ομάδα που το ήθελε και το έδειξε και εμπράκτως οτι το θέλει. Αυτή ήταν ο Ιωνικός. Οι Νικαιώτες είχαν το κίνητρο και το πλάνο και τη διάθεση, ο ΟΦΗ δεν είχε τίποτα και το τελικό 2-3 ήταν η φυσική συνέπεια ενός παιχνιδιού που έδειξε από τη… σέντρα του, πως θα εξελιχθεί. Aν και στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι το πάλεψαν για να μην το χάσουν.

Mε επιθετικούς προσανατολισμούς και χωρίς… πειραματισμούς η 11άδα που παρέταξε ο Νίκος Νιόπλιας. Επασί κάτω από τα δοκάρια, Σελίμοβιτς, Βούρος στο κέντρο της άμυνας και τον Μαρινάκη με τον Μπαλογιάννη στο δεξί και αριστερό άκρο. Νέιρα, Μεγιάδο και Ντε Γκούζμαν η τριάδα της μεσαίας γραμμής, Λάμπρου και Ντουρμισάι στα άκρα της επίθεσης με τον Φελίπε στην κορυφή.

Σε διάταξη με τρεις στόπερ ο Ιωνικός με τον Δημήτρη Σπανό να ξεκινάει τον Ιωνικό με Χουτεσιώτη στα γκολπόστ, Σάντσες, Ρομαό και Τσιγκρίνσκι τριάδα, Βαλεριάνο, Μύγα φουλ μπακ, Ντάλσιο και Κάνιας πίσω από τον Άοσμαν, με προωθημένους τους Λενίς και Τουράμ.

«Πάρτι» και 0-1 νωρίς!

Ο ΟΦΗ εμφανώς «άδειος» μετά το… σκοτσέζικο ντους με το play off ημίχρονο, play out τελικό και ο Ιωνικός με ευδιάκριτο το αίσθημα της επιβίωσης ζωγραφισμένο στα πρόσωπα των ποδοσφαιριστών του, μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια στο ματς.

Οι Νικαιώτες κάνουν… πάρτι στο «Γεντί Κουλέ», χάνουν την πρώτη τους ευκαιρία στο 5′ με το πλασέ του Άοσμαν να περνάει λίγο άουτ, απειλούν «καπάκι» στο επόμενο λεπτό με τον Βούρο να διώχνει τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή στο σουτ του Τουράμ και προηγούνται στο 11′ με την κεφαλιά του Ρομαό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σύριου μέσου!

Ομάδα… αλάνας ο ΟΦΗ, ευκαιρία όποτε θέλει ο Ιωνικός και… καλώς τα παιδιά!

Με εξαίρεση ένα σκάρτο 10λεπτο, ο ΟΦΗ θυμίζει ομάδα αλάνας. Χωρίς πλάνο, ποδοσφαιριστές χωρίς θέση, εν αντιθέσει με τον Ιωνικό που βρίσκει… αεροδρόμια στην κόντρα, πατώντας περιοχή συνεχώς, χάνοντας ευκαιρίες να τελειώσει το ματς από το ημίχρονο!

Δεν μπήκε η πρώτη, δεν μπήκε η δεύτερη, δεν βρήκε δίχτυα η τρίτη, σκόραρε ο Μύγας στην τέταρτη (39′). Εξαιρετική ασίστ Άοσμαν και σουτ με το δεξί του ακραίου αμυντικού του Ιωνικού, ο Επασί βρήκε τη μπάλα αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει το… μοιραίο για την ομάδα του!

Ο ΟΦΗ παραπαίει και ο Ιωνικός βρίσκει για τρίτη φορά δίχτυα πριν τελειώσει το πρώτο 45λεπτο με ένα εξαιρετικό πλασέ του Ντάλσιο εκτός περιοχής!

Μειώνει με τη… σέντρα ο ΟΦΗ!

Οι Νικαιώτες ακόμα πανηγυρίζουν το 0-3 και ο ΟΦΗ μειώνει στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Φελίπε, γκολ που ουσιαστικά δεν πανηγυρίστηκε από τους φίλους της κρητικής ομάδας που αποδοκίμαζαν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου 45λεπτου τους παίκτες του Νικου Νιόπλια!

Επιστρέφει με Ντουρμισάι ο ΟΦΗ

Ο Νιόπλιας αλλάζει πρόσωπα και διάταξη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ εμφανώς βελτιωμένος, ψάχνει ένα δεύτερο γκολ που θα τον βάλει ξανά στο ματς. Και το βρίσκει και γρήγορα. Στο 56′ ο Ντε Γκουζμάν εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα έμεινε «ζωντανή» στα καρέ του Ιωνικού και ο Ντουρμισάι από κοντά μειώνει σε 3-2.

Ο ΟΦΗ ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, είναι καλύτερος από τον Ιωνικό που προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τους χώρους που αφήνουν οι γηπεδούχοι. Από ένα τέτοιο κενό απείλησε ο Κιάκος στο 70′ αλλά το διαγώνιο σουτ του μέσου των φιλοξενούμενων πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Επασί.

Ο ΟΦΗ αγγίζει δύο φορές την ισοφάριη στο τελευταίο 10λεπτο, αρχικά με την κεφαλιά – αουτ του αμαρκάριστου Διαμαντή στο 83′ και με την προβολή του Φελίπε στο 88′ που «έβγαλε» ο Χουτεσιώτης!

ΟΦΗ – Ιωνικός – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Αϊας Άοσμαν. Δεν σκόραρε αλλά ο Σύριος ήταν ο ποδοσφαιριστής που «σέρβιρε» τα δύο πρώτα γκολ. Από δικό του κόρνερ το 1-0 ο Ρομαό, εξαιρετική ασίστ στον Μύγα για το 2-0. Από τα δικά του πόδια ξεκινάει και το τρίτο γκολ του Ντάλσιο.

UP: Ο Ρεϊνάλντο Λενίς. Ο Κολομβιανός εξτρέμ του Ιωνικού εξέθεσε τον Μπαλογιάννη ουκ ολίγες φορές. Αν είχε βρει και δίχτυα σε μια από τις πολλές τελικές του στο πρώτο ημίχρονο, θα διεκδικούσε τον τίτλο του MVP!

DOWN: Μεσοαμυντικά ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο ήταν «ναυάγιο». Ο Νέιρα έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με συνέπεια ο ΟΦΗ να είναι μονίμως εκτεθειμένος και σε θέση άμυνας. Πολύ κακός και ο Μπαλογιάννης. Οι Κρητικοί είχαν ανεβάσει την άμυνα τους στο κέντρο, αφήνοντας τεράστιους χώρους στους αντιπάλους τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Άρης Διαμαντόπουλος. Δεν είχε θέματα ο διεθνής ρέφερι. Το μαρκάρισμα του Σελίμοβιτς στον Κάνιας ήταν για κίτρινη κάρτα, αφου ο παίκτης του ΟΦΗ δεν πάει με προτεταμένο το πόδι στον αντίπαλο. Στο 85′ ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσιγκρίνσκι στον Διαμαντή. Μπάλα βρίσκει ο αμυντικός του Ιωνικού.

ΣΚΟΡΕΡ: 45+1′ Φελίπε – 11′ Ρομαό, 39′ Mύγας, 45′ Ντάλσιο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40′ Σελίμοβιτς, 64′ Νέιρα – 52′ Μύγας, 79′ Βαλεριάνος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:-

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης (49′ Τσιλιανίδης), Βούρος, Σελίμοβιτς (46′ Γιαννούλης), Μπαλογιάννης, Ντε Γκούζμαν (69′ Μπουζούκης), Μεγιάδο, Νέιρα, Ντουρμισάι (76′ Φαν Ντάινεν), Λάμπρου (46′ Λάμπρου), Φελίπε.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Σάντσες, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας, Ντάλσιο, Λενίς (90′ Μάναλης), Άοσμαν (68′ Κιάκος), Τουράμ (78′ Μάντζης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Ιωνικός 2-3: Επισπεύδει τις διαδικασίες παραμονής! (highlights)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!