Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-1: Μισές δουλειές!

Ισόπαλο 1-1 έληξε το «ροντέο» στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», με τον Παναθηναϊκό να προηγείται στο 61' με γκολ του Κάτσε και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 90'+5' με τον... σέντερ φορ Σισέ.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν αφόρητα, αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο τέλος, ενώ οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στο διπλό, όμως δεν άντεξαν από το ασφυκτικό μονότερμα των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», αλλά στο τέλος της βραδιάς δεν πήρε αυτό που δικαιούται. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με ένα τρομερό σουτ του Έργκους Κάτσε στο 61′, στη μοναδική καθαρή ευκαιρία του στην αναμέτρηση, ενώ οι Πειραιώτες έσωσαν την παρτίδα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Παπ Αμπού Σισέ, ο οποίος στο τελευταίο εικοσάλεπτο έπαιζε σέντερ φορ, έχοντας ένα γκολ και ένα δοκάρι!

«Ερυθρόλευκη» υπεροχή στους αριθμούς

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συνολικά 21 τελικές προσπάθειες έναντι μόλις 3 των «πράσινων», με τα κόρνερ να είναι 11-0, οι αποκρούσεις 1-11, και η κατοχή μπάλας 62%-38%. Ο Πέδρο Μαρτίνς και οι παίκτες του έχουν παράπονα από τη διαιτησία του Ελβετού, Γιάκοτετ, ο οποίος ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο έχασε τον έλεγχο και δεν ήταν έτοιμος για ένα τέτοιο παιχνίδι, «αίμα και άμμος». Στο 84′, μάλιστα, δεν υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Μακέντα, ενώ ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται και για δεύτερο πέναλτι στο 85′, σε καπάκωμα της μπάλας με τα δύο χέρια από τον Χατζηγιοβάνη.

Ο άτυχος του ντέρμπι ήταν ο Σωκράτης Διούδης, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας τελικά υποστεί διάσειση. Η γλώσσα του Έλληνα τερματοφύλακα γύρισε, αλλά ευτυχώς οι γιατροί των δύο ομάδων επενέβησαν άμεσα, ενώ ο 25χρονος παίκτης καταχειροκροτήθηκε από τους οπαδούς του Ολυμπιακού στο φαληρικό γήπεδο, σε μία όμορφη στιγμή, άξια αναφοράς. Ο γιατρός του Παναθηναϊκού, Γιάννης Λεβάκος, όπως και ο γιατρός του Ολυμπιακού, Χρήστος Θέος, έσπευσαν αμέσως στο σημείο και προσέφεραν την πολύτιμη βοήθειά τους. Τραυματισμό είχαν και οι γηπεδούχοι, με τον Αχμέντ Χασάν να τραυματίζεται στο γόνατο, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Το ντέρμπι άρχισε με σχεδόν δεκάλεπτη καθυστέρηση προκειμένου να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα που άνοιξαν, στο πέταλο των οργανωμένων οπαδών της Θύρας 7.

Σε ένα κατάμεστο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», ο Ολυμπιακός κυνήγησε ένα γρήγορο γκολ, θέλοντας να εκμεταλλευτεί από νωρίς τον παράγοντα έδρα και τη δύναμη που προσφέρει το γήπεδο. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο και αφού αυτό δεν σημειώθηκε, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να επιτεθεί, έχοντας ένα καλό σουτ με τον Κάτσε στο 14′, αλλά ο Σα μπλόκαρε.

Ο Φορτούνης έμοιαζε χαμένος ως αριστερός εξτρέμ, με αποτέλεσμα να συγκλίνει διαρκώς προς τα μέσα. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με πέντε παίκτες στην άμυνα και δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα σε αυτό το διάστημα του αγώνα. Στο 19′, ο Ποντένσε είχε μία καλή σέντρα από δεξιά, με την κεφαλιά του Χασάν στο πρώτο δοκάρι να είναι άστοχη. Ο Ελβετός διαιτητής άφηνε το παιχνίδι να εξελιχθεί και σφύριζε ελάχιστα.

Περίπου στο 25ο λεπτό, Ποντένσε και Φορτούνης άλλαξαν πτέρυγα, αλλά ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έπαιζε κυρίως κεντρικά, πέφτοντας πάνω στον Νάτχο.

Ενα… αδιάφορο πρώτο ημίχρονο

Το ματς δεν είχε ρυθμό, ούτε ιδιαίτερη ένταση. Οι «πράσινοι» έβγαλαν τρεξίματα και είχαν πετύχει τον πρώτο στόχο τους, που ήταν να «παγώσουν» το τέμπο. Πάντως, δημιουργικά είχαν ελάχιστα πράγματα να θυμούνται σε αυτό το πρώτο ημίχρονο. Τα «αίματα άναψαν» στο 33′, όταν Ποντένσε και Κάτσε λογομάχησαν, χωρίς να γίνει κάτι το μεμπτό.

Μία φορά βρέθηκε ο Φορτούνης με αξιώσεις στο πεδίο δράσης του και πάσαρε «έτοιμο» γκολ στον Ποντένσε, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Διούδη και πλάσαρε με το δεξί, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας απομάκρυνε σωτήρια, κρατώντας το μηδέν.

Αυτή ήταν και η μοναδική καθαρή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μαρτίνς να έχει έναν ακόμα λόγο να «πονοκεφαλιάζει», καθώς στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου τραυματίστηκε στο δεξί γόνατο ο Χασάν, ο οποίος αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δεύτερου μέρους από τον Χριστοδουλόπουλο.

Ο τραυματισμός του Διούδη

Στο 48′, ο Ολυμπιακός πέτυχε γκολ με κοντινό πλασέ του Χριστοδουλόπουλου, το οποίο δεν μέτρησε για φάουλ του Νάτχο στον Διούδη. Ο Ισραηλινός δεν το ήθελε, φυσικά, αλλά βρήκε με το αριστερό γόνατο τον αντίπαλό του στο πρόσωπο. Στο γήπεδο επικράτησε «παγωμάρα», καθώς τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού, ο οποίος αποχώρησε με φορείο ύστερα από τέσσερα λεπτά.

Οι φίλαθλοι των Πειραιωτών χειροκρότησαν θερμά τον άτυχο Διούδη. Οι ομάδες επηρεάστηκαν για κάποια λεπτά από το συμβάν. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβαζαν διαρκώς την πίεση και οι «πράσινοι» αμύνονταν μαζικά. Ο Παναθηναϊκός, όμως, ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα στο σκορ με 1-0 χάρη σε ένα άπιαστο σουτ του Κάτσε στο 61′. Ο Αλβανός μέσος «τσίμπησε» την μπάλα και την πέρασε πάνω από τον Μπουχαλάκη, πιάνοντας ένα εκπληκτικό δεξί σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Σα να απομακρύνει με το αριστερό χέρι.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στην πρώτη καθαρή ευκαιρία τους στην αναμέτρηση και την πρώτη φορά που πάτησαν την αντίπαλη περιοχή στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μαρτίνς με τη σέντρα έβαλε στο ματς τον Μάνο, με τον Λάζαρο να μετακινείται σε θέση εξτρέμ. Ο Μπουχαλάκης βγήκε και αποδοκιμάστηκε. Στο 63′, ο Ινσούα βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή, σε θέση μέσα αριστερά, σουτάροντας με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Στο 70′, ο Δώνης έκανε την πρώτη αλλαγή από τον πάγκο, με τον Μουνιέ να αντικαθιστά τον Μπουζούκη. Ο Ολυμπιακός είχε την μπάλα στα πόδια του, ο Παναθηναϊκός αμυνόταν, αλλά είχε πετύχει το σκοπό του, σκοράροντας κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Πούγγουρας αντικατέστησε τον Μαυρομάτη στο 73′, σε μία αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού.

Στο 76′, ο Κούτρης σέντραρε από αριστερά και ο Γκιλιέρμε έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι. Ο Μαρτίνς έκλεισε και αυτός με τη σειρά του τις αλλαγές, με τον Καμαρά να αντικαθιστά τον Νάτχο στο 77′. Η πίεση των «ερυθρόλευκων» ήταν ασφυκτική για την ισοφάριση. Στο 83′, ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε φάουλ, κοντά στο ημικύκλιο της περιοχής και ο Κότσαρης με καθοριστική επέμβαση με το δεξί χέρι έδιωξε σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός «πολιορκούσε» τον Παναθηναϊκό και έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 84′ και το 85′, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι των Μακέντα και Χατζηγιοβάνη, ενώ στο 87′ ο Ελαμπντελαουί σούταρε με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Σισέ παρενέβη στην πορεία της μπάλας, που κατέληξε στο δεξί δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Καμαρά αστόχησε από θέση βολής. Ο Σισέ έπαιζε ως επιθετικός στο φινάλε της αναμέτρησης. Κάτι ανάλογο έκανε και ο Βούκοβιτς.

Το αποτέλεσμα κρίθηκε στα… χασομέρια

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν εννέα λόγω του τραυματισμού του Διούδη και των πολλών καθυστερήσεων. Η αφόρητη πίεση έπιασε τόπο για τους γηπεδούχους και ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 90’+5′, όταν ο Καμαρά επιχείρησε το γέμισμα, ο Ελαμπντελαουί κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και με κεφαλιά έστρωσε την μπάλα προς τον Σισέ, ο οποίος με το αριστερό πόδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1). Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν μαζικά, κυρίως με βαθιές μπαλιές και σέντρες, και στο 90’+6′ έφτασαν κοντά στην ολική ανατροπή, όταν ο Ελαμπντελαουί σέντραρε από δεξιά, ο Φορτούνης έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού απομάκρυνε εντυπωσιακά. Το τελικό 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Ολυμπιακό να έχει το αίσθημα της αδικίας, καθώς ήταν καθολικά καλύτερος από τον «αιώνιο» αντίπαλό του.

MVP: Ο Κωνσταντίνος Κότσαρης αντικατέστησε τον τραυματία Σωκράτη Διούδη και είχε την καθοριστική επέμβαση στο ντέρμπι, στην κεφαλιά του Κώστα Φορτούνη (90’+6′), αποκρούοντας εντυπωσιακά στην αριστερή γωνία της εστίας του. Κράτησε την ισοπαλία και πιστώνεται μεγάλο μερίδιό της, καθώς μπήκε ξαφνικά στα βαθιά και ανταποκρίθηκε.

UP: Το γκολ του Έργκους Κάτσε είναι εντυπωσιακό και μπαίνει μία φορά στα δέκα χρόνια. Οι οπαδοί του Ολυμπιακού δίδαξαν ποδοσφαιρικό πολιτισμό, χειροκροτώντας, κατά την αποχώρησή του από τον αγωνιστικό χώρο, τον άτυχο Διούδη, ο οποίος δεν μπορούσε στο φορείο να πιστέψει τι του συνέβη και κλώτσαγε διαρκώς στον αέρα, όντας εκνευρισμένος.

DOWN: Ο Πέδρο Μαρτίνς «χαράμισε» τον Κώστα Φορτούνη στις πτέρυγες, γεμίζοντας τον άξονα με πολλούς παίκτες και τον Νάτχο (σ.σ.: ντεμπούταρε ως βασικός στο Πρωτάθλημα) σε ρόλο επιτελικού χαφ, μπερδεύοντας την ομάδα του. Δεν «διάβασε» καλά το παιχνίδι ο Πορτογάλος τεχνικός. Εκ των υστέρων, βέβαια, γίνεται αυτή η τοποθέτηση. «Αόρατος» επιθετικά ήταν για τον Παναθηναϊκό ο Φεντερίκο Μακέντα. Γενικότερα, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν παθητικά και απείλησαν ελάχιστα την εστία του Ζοζέ Σα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Από τη στιγμή που ο Άντριεν Γιάκοτετ μπήκε στο ματς με τη λογική να σφυρίξει όσο πρέπει (ή λιγότερο από όσο πρέπει), αλλά και να αποφύγει τις κάρτες, ήταν δεδομένο πως τουλάχιστον σε κάποιες περιπτώσεις θα… χαριζόταν και θα του ξέφευγε ο έλεγχος. Έτσι, ο Κούτρης στο 8′ (για φάουλ στον Μπουζούκη), ο Κολοβέτσιος στο 30′ (για φάουλ στον Φορτούνη) και ο Γιόχανσον στο 33′ (για φάουλ στον Κούτρη), γλίτωσαν την παρατήρηση με κίτρινη κάρτα. Ο Γιάκοτετ έδειξε μαζεμένες κάρτες προς το τέλος του αγώνα (κυρίως για καθυστερήσεις), αλλά, ήδη, είχε χάσει το κουμάντο εντός αγωνιστικού χώρου. Συνολικά, υπέδειξε 21 φάουλ (8 των γηπεδούχων έναντι 13 των φιλοξενούμενων), αλλά τα περισσότερα εξ αυτών ήταν στο δεύτερο μέρος.

Ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για δύο πέναλτι. Στο 84′, σε απλωμένο χέρι του Μακέντα, όταν ο Χριστοδουλόπουλος προσπάθησε να περάσει την μπάλα, αλλά ο Ιταλός επιθετικός απομάκρυνε με το αριστερό χέρι. Ένα λεπτό αργότερα (85′), ο Χατζηγιοβάνης καπάκωσε την μπάλα με τα χέρια ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, όμως πάλι ο διαιτητής δεν έδειξε να συγκινείται. Χωρίς προβλήματα οι δύο Ελβετοί βοηθοί Γιαν Κόεμπελ και Βίταλ Γιόμπιν. Πάντως, ο πρώτος βοηθός Κόεμπελ εμπλέκεται στις δύο επίμαχες φάσεις, καθώς εκτυλίχθηκαν στο οπτικό του πεδίο.

Σωστά δεν μέτρησε το γκολ του Ποντένσε στο 5′, καθώς ο Πορτογάλος εξτρέμ ήταν σε θέση οφσάιντ. Το γκολ του Χριστοδουλόπουλου στο 48′ δεν μέτρησε, καθώς καταλογίστηκε επιθετικό φάουλ του Νάτχο στον Διούδη. Πάντως, ο Ισραηλινός μέσος δεν είχε πρόθεση να τραυματίσει τον Έλληνα τερματοφύλακα και οι δύο παίκτες συγκρούστηκαν πάνω στη φάση, οπότε δεν υπήρχε σκόπιμο παιχνίδι και το τέρμα μπορούσε να κατακυρωθεί κανονικά.

ΓΚΟΛ: 90’+5′ Σισέ – 61′ Κάτσε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51′ Νάτχο – 74′ Μαυρομμάτης, 90′ Κότσαρης, 90’+1′ Γιόχανσον, 90’+2′ Κάτσε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Μπουχαλάκης (63′ Μάνος), Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Νάτχο (77′ Καμαρά), Φορτούνης, Χασάν (46′ Χριστοδουλόπουλος).

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης (52′ Κότσαρης), Γιόχανσον, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (73′ Πούγγουρας), Ινσούα, Κουρμπέλης, Κάτσε, Μπουζούκης (70′ Μουνιέ), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης.