Παναιτωλικός – Ξάνθη 0-0: Η μπίλια στο μηδέν

Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, Ζίβκοβιτς και Γιαννακόπουλος δεν ανησύχησαν παρά ελάχιστες φορές και το σκορ τα λέει όλα

Σε ένα από τα χειρότερα ματς της φετινής Super League, Παναιτωλικός και Ξάνθη έμειναν στο 0-0.

Ουδείς θα το θυμάται, ούτε οι ίδιοι ποδοσφαιριστές, καθώς οι φάσεις που δημιουργήθηκαν στις δύο εστίες συνολικά ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Γιαννακόπουλος και Ζίβκοβιτς πέρασαν ένα ήρεμο απόγευμα, αφού χρειάστηκε να επέμβουν ελάχιστες φορές. Χωρίς κάποια απ’ αυτές να θεωρείται κλασική.

Η Ξάνθη πάντως, διεύρυνε την υπέρ της παράδοση απέναντι στον Παναιτωλικό για δέκατο σερί ματς (7-3-0).

Τραγικό πρώτο μέρος

Κακό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες και ισορροπημένο το πρώτο μέρος, χωρίς καμία αξιόλογη φάση. Οι προσπάθειες του Μάζουρεκ δεν απείλησαν τον Ζίβκοβιτς. Φτάσαμε στο 38′ για να δούμε κάτι το αξιόλογο με ένα μακρινό ευθύβολο σουτ του Καντά έξω από την περιοχή να φεύγει λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μοράρ απείλησε με εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Ξέσπασμα 15λεπτου, αλλά…

Καλύτερος ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος. Επικίνδυνη στιγμή για την Ξάνθη στο 53′, με τον Σιλά να γυρίζει από αριστερά τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι αλλά το σουτ του Καντά να περνάει άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Σαρπόνγκ βρέθηκε σε καλή θέση, έπιασε ένα σουτ-βολίδα, η μπάλα βρήκε σε σώμα, άλλαξε πορεία και έφυγε κόρνερ.

Δύο μακρινά σουτ των γηπεδούχων με τους Μοράρ (62′) και Ντίας (66′) δεν ανησύχησαν τον γκολκίπερ της Ξάνθης.

Από και μετά, το ματς επέστρεψε στην κακή εικόνα του πρώτου 45λεπτου. Στο 84′ ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε ένα δυνατό σουτ του Κοβάσεβιτς. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ζίβκοβιτς έκανε τρομερή απόκρουσε σε μακρινό σουτ του Γκούγκα.

MVP: Δυστυχώς δεν υπήρξε κανένας ποδοσφαιριστής που να ξεχώρισε με την παρουσία του. Αν μπορεί να σταθεί κάποιος είναι στον Ζίβκοβιτς για τη φάση του 92′ και την εξαιρετική του απόκρουση στο σουτ του Γκούγκα.

UP: Οι αμυντικές γραμμές και των δύο ομάδων ήταν θετικότατες. Στα συν για τους Αγρινιώτες η εικόνα του Γιαννακόπουλου που αντικατέστησε επιτυχώς τον τιμωρημένο Κυριακίδη κάτω από τα γκολποστ.

DOWN: Η Ξάνθη παρατάχθηκε χωρίς επιθετικό στην 18άδα της, ο Μπρίτο κλήθηκε να καλύψει τη θέση «9», ωστόσο δεν τα κατάφερε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χωρίς κανένα πρόβλημα έβγαλε ο Αριστομένης Κουτσιαύτης το ματς του Αγρινίου. Σωστές οι κίτρινες κάρτες του ρέφερι από την Άρτα, δεν υπήρξε κάποια ιδιαίτερα δύσκολη φάση.

ΓΚΟΛ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 26′ Μαλής, 45′ Αμαράλ, 49′ Κασάδο, 52′ Καμαρά, 56′ Μαρινάκης, 79′ Λιάβας, 88′ Ντίας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μαρινάκης (86′ Γκούγκα), Μιχάι, Μαλής, Αμαράλ, Λουσέρο, Ντίας, Μανά (79′ Μπαΐροβιτς), Ουίλιαν, Μάζουρεκ (74′ Λιάβας), Μοράρ.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Αλμέιδα, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Κοβάσεβιτς, Καντά (82′ Ντίρεσταμ), Μπαριέντος (90′ Μελισσόπουλος), Σαρπόνγκ, Μπρίτο (76′ Φακκής).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – Ξάνθη 0-0: Η μπίλια στο μηδέν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.