Παναθηναϊκός-Άρης 2-0: Ουσία και θέαμα! (vids)

Οι Χρήστος Δώνης και Εμάνουελ Ινσούα τα γκολ των νικητών

Παναθηναϊκός Άρης
Συντάκτης: Μάνος Ανδρουλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Παναθηναϊκός-Άρης 2-0: Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά στο β’ ημίχρονο και πανηγύρισαν μια δίκαιη νίκη.

Ο Γιώργος Δώνης προτίμησε διάταξη 3-5-2 με τον Αχιλλέα Πούγγουρα σε ρόλο δεξιού στόπερ και τον Τάσο Χατζηγιοβάνη δίπλα στον Φεντερίκο Μακέντα.

Ο Σάββας Παντελίδης, από την πλευρά του, επέλεξε 4-2-3-1 με τον Μίγκεν Μπάσα να αντικαθιστά την τελευταία στιγμή τον Χαβιέρ Ματίγια στο αρχικό σχήμα.

Οι «κίτρινοι» επιτέθηκαν κατά βάση από αριστερά στο ξεκίνημα, αφού ο Ματίας Γιόχανσον δεν έδειχνε να πατά γερά.

Εξάλλου, από εκεί προήλθαν οι δύο πιο σημαντικές φάσεις του, κατά τ’ άλλα ανιαρού, πρώτου ημιχρόνου.

Στο 15’ ο Νικολά Ντιγκινί γύρισε, ο Βαγγέλης Οικονόμου μπήκε δυνατά στη φάση και ο Ματέο Γκαρσία βρέθηκε στο έδαφος.

Ο διαιτητής Μανώλης Σκουλάς θεώρησε ότι δεν υπάρχει πέναλτι και πιθανότατα αυτή να ήταν η σωστή απόφαση.

Επτά λεπτά αργότερα, από γύρισμα του Ντάνιελ Λάρσον, ο Νίκο Μαρτίνες σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με εν κινήσει πλασέ.

Ο Άρης γενικώς ήταν πιο δημιουργικός, ο Μανώλης Σιώπης και ο Μαρτίνες έκαναν πολλή δουλειά, ενώ ο Ντιγκινί ήταν δραστήριος.

Στον αντίποδα, οι «πράσινοι» δεν είχαν καλή ανάπτυξη και προσπάθησαν να απειλήσουν μόνο με ατομικές προσπάθειες (Χρήστος Δώνης, Βαγγέλης Οικονόμου).

Οι τελικές στο α’ ημίχρονο ήταν 4-6, τα κόρνερ 1-3 και η κατοχή 54% υπέρ του «τριφυλλιού».

Άλλος Παναθηναϊκός

Στο β’ ημίχρονο, πάντως, η εικόνα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη, αφού ο Παναθηναϊκός έπαιξε πιο μυαλωμένα.

Δυνάμωσε πολύ στην αριστερή του πλευρά και με μπροστάρηδες τους Βαγγέλη Οικονόμου-Εμάνουελ Ινσούα, άρχισε να παίρνει τα ηνία.

Αρχικά, ο Άρης απείλησε με τους Νικολά Ντιγκινί και Ματέο Γκαρσία, όμως στη συνέχεια φάνηκαν τα αμυντικά κενά του.

Δύο σέντρες-φαρμάκι από Κουρμπέλη και Οικονόμου πέρασαν ανεκμετάλλευτες, ώσπου στο 62’ ο Μακέντα γύρισε και ο Χ. Δώνης άνοιξε το σκορ σαν σε προπόνηση.

Αμέσως, ο Παντελίδης αντικατέστησε τον Μαρτίνες με τον Γιάννη Φετφατζίδη και τον Μπάσα με τον ανέτοιμο λόγω ενόχλησης Ματίγια.

Ο Γ. Δώνης, από την πλευρά του, έβγαλε τον Χ. Δώνη στο 73’ και ο νεοεισελθών Ομρι Αλτμαν χρίστηκε δημιουργός ένα λεπτό αργότερα.

Ο Οικονόμου τροφοδότησε τον Ισραηλινό, εκείνος γύρισε από αριστερά και ο Ινσούα «κρέμασε» τον Χουλιάν Κουέστα.

Το εντυπωσιακό αυτό γκολ υποχρέωσε τον Παντελίδη να βάλει και τον Χαμζά Γιουνές, όμως τα νεύρα ήταν περισσότερα από τις αξιόλογες προσπάθειες.

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε δεύτερη διαδοχική νίκη και, αν μη τι άλλο, απέδειξε ότι στο χορτάρι άξιζε σίγουρα κάτι καλύτερο από βαθμολογικής πλευράς.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE

MVP: Ο Βαγγέλης Οικονόμου. Εξαιρετικός στο β’ ημίχρονο, πολλά επιτυχημένα μαρκαρίσματα, αλλά κυρίως έβαλε τις βάσεις για τα δύο γκολ του αγώνα.

UP: Το γκολ του Εμάνουελ Ινσούα. Τέτοιες εκτελέσεις σπανίζουν στο ελληνικό ποδόσφαιρο…

DOWN: Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Άρη. Μεγάλα τα κενά στις φάσεις που ο Παναθηναϊκός σκόραρε.

ΓΚΟΛ62’ Χ. Δώνης, 74’ Ινσούα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Μανώλης Σκουλάς είχε μία δύσκολη φάση στο 15ο λεπτό, όμως πιθανότατα πήρε τη σωστή απόφαση με τον μη καταλογισμό πέναλτι υπέρ του Άρη. Γενικώς, η διαιτησία του ήταν καλή, με μία… ανεπαίσθητη απόκλιση υπέρ των γηπεδούχων.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38’ Πούγγουρας, 84’ Μακέντα, 90+2’ Διούδης, 90+3’ Ινσούα – 52’ Βαλεριάνος, 80’ Λάρσον

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Ινσούα, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Κάτσε, Χ. Δώνης (73’ Άλτμαν), Χατζηγιοβάνης (77’ Καμπετσής), Μακέντα (86’ Εμμανουηλίδης).

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Βαλεριάνος, Ροζ, Βέλεθ, Κόρχουτ, Σιώπης, Μπάσα (65’ Ματίγια), Μαρτίνες (65’ Φετφατζίδης), Γκαρσία (80’ Γιουνές), Λάρσον, Ντιγκινί.