Παναθηναϊκός – Λαμία 0-1: Ηχηρό καμπανάκι

Μία πρόβα και για τους δύο ήταν το Παναθηναϊκός – Λαμία. Βάσει όσων έδειξαν οι δύο ομάδες στο «Γ. Καλαφάτης», χρειάζονται ακόμα αρκετή δουλειά. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έκλεψαν τις εντυπώσεις. Είχαν περισσότερες ευκαιρίες, έκαναν το παιχνίδι που ήθελαν και στο φινάλε βρήκαν και το γκολ παίρνοντας μία νίκη ψυχολογίας με το 0-1....

Θα περίμενε κανείς ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Λαμία να βγάλει περισσότερες φάσεις. Όπως και με τον ΟΦΗ, όμως, έτσι και σε αυτό το φιλικό είχε ένα πρόβλημα στη δημιουργία. Αυτή τη φορά, μάλιστα, οι «πράσινοι» είχαν απέναντί τους μία ομάδα που έπαιζε ακόμα πιο κλειστά. Δεν βρήκαν διαδρόμους, δεν είχαν τους παίκτες που θα πάρουν μία πρωτοβουλία να ξεκλειδώσουν την απέναντι άμυνα και έτσι στο πρώτο ημίχρονο ήταν εντελώς ακίνδυνοι.

Αντιθέτως, η Λαμία είχε ευκαιρίες. Η μεγαλύτερη ήρθε μόλις στο 8′, όταν από λάθος του Σάντσες ο Καραμάνος βγήκε μόνος του με τον Διούδη, έκανε το σκαφτό πλασέ και ο Βέλεθ έδιωξε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Οι «κυανόλευκοι» είχαν φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους. Δεν απειλούνταν και προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα. Είχαν μία τελική ακόμα με τον Ρόμανιτς στο 36′ και τη μεγάλη ευκαιρία στο φινάλε του ημιχρόνου με τον ίδιο παίκτη. Ο Σέρβος απέφυγε τον Διούδη και τον πρόλαβε ο Αθανασακόπουλος ακριβώς πριν πλασάρει. Στο αμέσως προηγούμενο λεπτό ο Αγιούμπ μπήκε στην περιοχή και την ώρα που εκτελούσε, δέχτηκε το «στοπ» του Αντέτζο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν λογικό να πέσει με τις αρκετές αλλαγές. Οι δύο ομάδες έχασαν κάπως τη συνοχή τους, αλλά συνολικά ο Παναθηναϊκός πατούσε καλύτερα. Πήρε μέτρα στο γήπεδο, κυκλοφόρησε την μπάλα, αλλά και πάλι κάτι του έλειπε. Χαρακτηριστικό αυτού είναι ότι η μοναδική πραγματικά καλή ευκαιρία του έως τις καθυστερήσεις ήταν ένα σουτ εκτός περιοχής του Σερπέζη. Κατά τα άλλα, δεν μπορούσε να μπει στην περιοχή με τους μεσοεπιθετικούς του να είναι εμφανώς μπλοκαρισμένοι.

Η Λαμία που αμυνόταν σταθερά βρήκε τον τρόπο στο 85′ να ανοίξει το σκορ. Από χέρι του Καραγιάννη κέρδισε πέναλτι και ο Κωστίκας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα εκτελώντας το. Στο τέλος ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει με τον Εμμανουηλίδη να χάνει μεγάλη ευκαιρία από πολύ κοντά για να σκοράρει.

Αξίζει να σημειωθεί πως μία ήττα σε φιλικό από μόνη της δεν λέει τίποτα. Το πρόβλημα που καλείται να λύσει ο Ντάνι Πογιάτος, όμως, είναι ότι η ομάδα του δεν παράγει φάσεις και το είδαμε αυτό και με τον ΟΦΗ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντάνι Πογιάτος): Διούδης (63′ Χριστογεώργος), Σάντσες (46′ Σαμαράς), Βέλεθ (46′ Πούγγουρας), Σένκεφελντ (63′ Καραγιάννης), Λαζαρίδης (46′ Ζαγαρίτης), Κουρμπέλης (46′ Αλεξανδρόπουλος), Αγιούμπ (71′ Τζαβίδας), Αθανασακόπουλος (63′ Σερπέζης), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (Εμμανουηλίδης), Καρλίτος (46′ Σαβιέρ).

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας (56′ Προβιδάκης), Αντέτζο (81′ Ζιούλης), Βύντρα (56′ Τζανετόπουλος), Σαραμαντάς, Νιάς (56′ Μπουλούλης), Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα (71′ Νικολόπουλος), Ρόμανιτς (71′ Κωστίκας), Καραμάνος (81′ Βλαχομήτρος), Βασιλόγιαννης (81′ Τσούκαλος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Λαμία 0-1: Ηχηρό καμπανάκι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.