Παναθηναϊκός – Λαμία 2-0: Συνήλθε με Περέα

Ο Κολομβιανός άλλαξε την εικόνα του αγώνα μετά την είσοδό του στο ματς

Συντάκτης: Μάνος Ανδρουλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Παναθηναϊκός – Λαμία 2-0: Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Γιώργου Δώνη με σκόρερ τους Τάσο Χατζηγιοβάνη και Χουάν Χοσέ Περέα.

Την προβλεπόμενη ενδεκάδα έβαλε ο Γιώργος Δώνης, ο οποίος συμπεριέλαβε στη 18άδα τον Γιώργο Βαγιαννίδη.

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία στο ξεκίνημα, όμως οι λιγοστές επικίνδυνες επισκέψεις του δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία της Λαμίας.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου σταδιακά βελτίωσε την απόδοσή της στο κρύο ΟΑΚΑ και πέρασε το κέντρο με αξιώσεις.

Το γεγονός ότι οι «πράσινοι» είχαν 4 αποκρούσεις και οι φιλοξενούμενοι καμία, λέει πολλά.

Όπως λένε πολλά και τα 9-7 φάουλ, παρά το 61% της κατοχής του «τριφυλλιού».

Ειρήσθω εν παρόδω, το σκορ μετράει και ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που το είχε υπέρ του στο 45’.

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης κοντρόλαρε και απέφυγε τον Λάζαρ Ρόμανιτς, με αποτέλεσμα ο Κώστας Θεοδωρόπουλος να υποχρεωθεί σε πέναλτι.

Ένα λεπτό αργότερα (44’) ο νεαρός εξτρέμ συνέχισε την παράδοση, ήτοι σκόραρε για τρίτο διαδοχικό ματς από την άσπρη βούλα (όλα στο α’ ημίχρονο).

Στο β’ μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, αν και σε αυτό συνέβαλε η αποβολή του Ντάνι Μπεχαράνο στο 60’ (για αγκωνιά στον Γιάννη Μπουζούκη).

Η είσοδος του Χουάν Χοσέ Περέα έδωσε την απαιτούμενη ώθηση, ωστόσο το εύθραυστο 1-0 παρέμενε.

Οι παίκτες του Δώνη έκαναν αρκετές τελικές, ώσπου στο 82ο λεπτό ο Κολομβιανός φορ διπλασίασε το προβάδισμα και, ουσιαστικά, έριξε τίτλους τέλους.

Τελευταίες αξιόλογες φάση το δοκάρι του Δημήτρη Κουρμπέλη στο 87ο λεπτό και το σουτ του Περέα στις καθυστερήσεις.

Παναθηναϊκός – Λαμία LIVE

Παναθηναϊκός – Λαμία: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 44’ πέν. Χατζηγιοβάνης, 82’ Περέα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 66’ Νούνες, 90+4’ Μπεκ – 37’ Μπεχαράνο, 63’ Σκόνδρας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 60’ Μπεχαράνο (2η κίτρινη)

MVP: Ο Χουάν Χοσέ Περέα. Άλλαξε την εικόνα του αγώνα και κατάφερε να αγχώσει τον σπουδαίο, μέχρι τότε, Ντάνιελ Αντέτζο.

UP: Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης. Κέρδισε το πέναλτι και σκόραρε για τρίτο διαδοχικό ματς.

DOWN: Ο Λάζαρ Ρόμανιτς. Δέχθηκε την ντρίμπλα του Τάσου Χατζηγιοβάνη στη φάση που οδήγησε στο πέναλτι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Νούνες, Ζαχίντ (53’ Περέα), Μπουζούκης (80’ Μπεκ), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (87’ Καμπετσής).

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Βασιλόγιαννης (63’ Μπουλούλης), Καραμάνος, Ρόμανιτς (80’ Σάλιακας), Τουράμ.