Πανιώνιος-Λαμία 1-0: «Καθάρισε» ξανά ο Μασούρας

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους Νεοσμυρνιώτες που έπιασαν την ΑΕΚ στη 7η θέση της βαθμολογίας, ήττα μετά από επτά ματς για τους Φθιώτες

Ο Πανιώνιος έδωσε συνέχεια στην ανοδική του πορεία, πήρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του και έπιασε την ΑΕΚ στην 7η θέση της Super League.

Ο “ερυθρόλευκος” Γιώργος Μασούρας πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με αρκετή δόση τύχης και κατέβαλε την αντίσταση της Λαμίας με 1-0.

Ήττα μετά από επτά συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα για την ομάδα του Μάκη Χάβου.

Μοιρασμένο το πρώτο μέρος

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο ματς. Στο 5′ ο Μασούρας βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Σαράνοφ, πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ της Λαμίας έδιωξε εντυπωσιακά.

“Ξύπνησε” η Λαμία. Στο 11′ σέντρα του Καραμάνου και κεφαλιά του Μπαράλες, η μπάλα άουτ. Στο 24’ το το ρομερό σουτ του Μπερτόγλιο με το αριστερό, έδιωξε εντυπωσιακά ο Κότνικ. Και τρία λεπτά μετά, ο Επστάιν μπήκε από τα αριστερά, έκανε το σουτ, με την μπάλα να κυλάει παράλληλα προς την εστία του Κότνικ.

Τελευταία φάση στο 37΄. Ωραία ενέργεια του Μπερτόγλιο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Κότνικ μπλόκαρε.

Η Λαμία τις ευκαιρίες, ο Μασούρας το γκολ

Οι Φθιώτες μπήκαν με διάθεση να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Κόντικ τους σταμάτησε. Στο 49’ ο Μπερτόλιο από εξαιρετική θέση έκανε το πλασέ, αλλά απέκρουσε ο Σλοβένος γκολκίπερ. Όπως και τέσσερα λεπτά μετά το δυνατό σουτ του Δημούτσου έξω από την περιοχή.

Ανέβηκε σταδιακά ο Πανιώνιος. Στο 60’ το δυνατό σουτ του Σιντί Αλί, δεν δυσκολεύτηκε να αποκρούσει ο Σαράνοφ, ενώ πέντε λεπτά μετά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κούρντι έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 79′, ο Κούρντι γύρισε την μπάλα στην περιοχή, αυτή κατέληξε στον Ντουρμισάι, το σουτ του οποίου όμως κόντραρε.

Και στο 84′ ήρθε το γκολ της νίκης με αρκετή δόση τύχης. Σε μια στιγμή αδράνειας της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Μασούρας σούταρε από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε στο γόνατο του Ντουρμισάι, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Σαράνοφ.

Στις καθυστερήσεις η Λαμία είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Αντέτζο μέσα από την περιοχή, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Βασίλης Φωτιάς έκανε μία εξαιρετική διαιτησία, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, δεν είχε δύσκολη φάση και σε γενικές γραμμές πέρασε απαρατήρητος.

ΓΚΟΛ: 84’ Μασούρας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 13’ Δημούτσος, 41’ Πίρις, 54’ Οικονομίδης, 57’ Σκόνδρας, 63’ Αντέτζο, 66’ Πλιάτσικας, 95′ Κούρντι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Κότνικ, Κότσιτς, Μπανανά, Ντομίνγκες, Κούρντι, Κεϊτά, Πίρις (56’ Σιντί Αλί), Οικονομίδης (91′ Παπαγεωργίου), Μασούρας, Τσιλούλης (46’ Καμαρά), Ντουρμισάι.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος):  Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Ασίγκμπα, Δημούτσος (71’ Οσμάν), Σκόνδρας, Μπερτόγλιο (81’ Καραγκούνης), Καραμάνος, Επστάιν (81’ Ρόμανιτς), Μπαράλες.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος-Λαμία 1-0: «Καθάρισε» ξανά ο Μασούρας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.