Super League Κ19: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-1

Ούτε στο «Γ. Καλαφάτης» σταμάτησε ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας

Με τους 3 βαθμούς έφυγε από το «Γ. Καλαφάτης» ο ΠΑΟΚ (1-0), καθώς ο Παναθηναϊκός δεν πρόβαλε σθεναρή αντίσταση.

Ο «δικέφαλος» προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Δούμτση, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Γαϊτανίδη.

Ο Γαϊτανίδης, μάλιστα, κέρδισε πέναλτι από τον Σαντικάι στο 15’ και το εκτέλεσε, ωστόσο δεν κατάφερε να διπλασιάσει το προβάδισμα του ΠΑΟΚ, αφού σούταρε άουτ.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα στο β’ ημίχρονο, όμως οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν καλά και διατήρησαν το 0-1.

Στα… ρηχά ο Παναθηναϊκός, αήττητος ο ΠΑΟΚ

Αυτή ήταν η 20ή νίκη του ΠΑΟΚ σε 21 ματς, όπερ σημαίνει ότι χρειάζεται άλλους 9 βαθμούς για να εξασφαλίσει τον τίτλο.

Ο «δικέφαλος» έχει αποκτήσει προβάδισμα 15 βαθμών από τη δεύτερη ΑΕΚ και, μάλιστα, με ματς λιγότερο.

Ο Παναθηναϊκός, αντίθετα, παρέμεινε στην 6η θέση και βρίσκεται πολύ μακριά από την πρώτη τετράδα.

Την επόμενη αγωνιστική ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας υποδέχεται τον Ατρόμητο, ενώ το «τριφύλλι» φιλοξενείται από την ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ19: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Παλασκώνης, Σαντικάι, Σπίνος (56′ Μαυρουδής), Σκεντεράι (84′ Παπαδόπουλος), Τζαβίδας (76′ Σούλτσε), Σερπέζης, Σέχου, Αθανασακόπουλος, Ζαγαρίτης.

ΠΑΟΚ Κ19: Παπαδόπουλος, Λύρατζης, Τσαούσης, Μανιώτης, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης, Χατζηστραβός, Γαϊτανίδης (46′ Πουρναράς), Τζοβάρας (60′ Γκαργκαλατζίδης), Δούμτσης (80′ Σαλαμούρας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Super League Κ19: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-1», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.