Ξάνθη-Ολυμπιακός 1-1: «Κόλλησε» στα Πηγάδια

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σπάσει το «μπλόκο» της Ξάνθης και του Τζήλου, χάνοντας δύο ακόμα πολύτιμους βαθμούς στην κούρσα του τίτλου.

Ξάνθη και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1 για τη 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Super League. «Ροντέο» το ματς, αδίκησε κατάφωρα τους Πειραιώτες ο διαιτητής Τζήλος, ο οποίος «έκλεισε τα μάτια» σε τρεις περιπτώσεις πέναλτι!

Οι «ερυθρόλευκοι» σπατάλησαν ξανά κλασικές ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 17 τελικές προσπάθειες (με τις 8 εξ αυτών στην εστία) έναντι 5 της Ξάνθης (με τις 4 εξ αυτών στην εστία), με την κατοχή μπάλας να είναι συνολικά στο επίπεδο του 36%-64%. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έχασαν το ρυθμό και το μυαλό τους από τις προκλήσεις των γηπεδούχων, την ώρα που ο Τζήλος επέτρεπε τις αντεγκλήσεις και το «ξύλο», σφυρίζοντας αδιάφορα. Και όμως: ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ματς με 2 περισσότερα φάουλ από την Ξάνθη (17-19)!

Δείτε το LIVE του αγώνα

Ο Ολυμπιακός έπαιξε την Ξάνθη σαν τη γάτα με το ποντίκι, αλλά για μία ακόμα φορά δεν κατάφερε να σκοράρει εκτός έδρας στο πρώτο ημίχρονο. Άλλωστε, στα 13 ματς Πρωταθλήματος, μόνο στα τρία εξ αυτών μπόρεσε να βρει γκολ στο πρώτο μέρος και αυτά διεξήχθησαν στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων. Με 66%-34% κατοχή μπάλας υπέρ τους και 11 τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο έναντι μόλις μίας της Ξάνθης! Είχαν δύο δοκάρια και δύο πέναλτι υπέρ τους, στην ίδια φάση (!), τα οποία δεν καταλογίστηκαν από τον διαιτητή Τζήλο.

Στο 13′, ο Γκιλιέρμε βρήκε χώρο και σούταρε με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να βρίσκει στη ρίζα του δεξιού δοκαριού και να καταλήγει άουτ. Ο Ποντένσε πήρε τη θέση του Ναουέλ στο 30′, καθώς ο Αργεντινό-Ισπανός εξτρέμ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού. Με την είσοδο του Πορτογάλου μεσοεπιθετικού, ο Ολυμπιακός αύξησε ακόμα περισσότερο την πίεση προς τους γηπεδούχους. Στο 33′, ο Κούτρης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε ενστικτωδώς, ενώ στην επαναφορά ο Σενεγαλέζος στόπερ δεν μπόρεσε να σκοράρει, καθώς στο γυριστό σουτ που επιχείρησε η μπάλα κόντραρε στον Κασά Καμαρά και εξοστρακίστηκε.

Η Ξάνθη απείλησε για πρώτη φορά στο 37′, όταν ο Κασάδο εκτέλεσε φάουλ από το ύψος του κέντρου και ο Γέντρισεκ πετάχτηκε ανάμεσα στους δύο στόπερ του Ολυμπιακού, κοντρολάροντας την μπάλα με το αριστερό. Ο Σλοβάκος επιθετικός βρέθηκε απέναντι στον Σα, από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή, και πλάσαρε με το αριστερό, αλλά ο Πορτογάλος τερματοφύλακας έκλεισε το πεδίο και απομάκρυνε την μπάλα. Στο 39′, ο Γκιλιέρμε έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ποντένσε, με έξοχη κάθετη πάσα. Ο Πορτογάλος, αφού κοντρόλαρε με το αριστερό πόδι, προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Ζίβκοβιτς, περνώντας την μπάλα με το δεξί πάνω από τον Σέρβο τερματοφύλακα, με αυτήν να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι και τον Μπαξεβανίδη να διώχνει σε κόρνερ για παν ενδεχόμενο. Στο 41′, ο Κασάδο τράβηξε τον Τοροσίδη από τη φανέλα, τον οποίο και έριξε κάτω, αλλά ο διαιτητής «αρνήθηκε» το πέναλτι. Στην ίδια φάση, ο Λισγάρας τράβηξε και αυτός παρατεταμένα τη φανέλα του Σισέ, όμως ο Τζήλος έδειξε «παίζετε» και στις δύο περιπτώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε με την ίδια αποφασιστικότητα στον αγωνιστικό χώρο. Η Ξάνθη προηγήθηκε από το… πουθενά με 1-0 και στη συνέχεια αναλώθηκε σε σκληρό παιχνίδι και συνεχείς καθυστερήσεις, «παγώνοντας» το ρυθμό της αναμέτρησης. Στο 54′, σε μία «στραβοκλωτσιά» του Σαρπόνγκ από δεξιά στη μεγάλη περιοχή, ο Βούκοβιτς πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και έβαλε το κεφάλι του χωρίς λόγο, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, καθώς ο Σα ξεγελάστηκε από την τροχιά που πήρε το σουτ, το οποίο θα κατέληγε απελπιστικά άουτ αν δεν παρενέβαινε ο στόπερ του Ολυμπιακού. Η Ξάνθη βρήκε ένα γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα.

Οι ποδοσφαιριστές του Μαρτίνς συνέχισαν να πιέζουν και ο Πορτογάλος τεχνικός έριξε στη μάχη τον Μάνο. Ο Έλληνας επιθετικός πέρασε ως δεύτερος σέντερ φορ, μαζί με τον Γκερέρο, ο Φορτούνης πήγε αριστερά (και συνέκλινε, δίνοντας χώρο στον Κούτρη), ο Ποντένσε δεξιά, ενώ στα χαφ παρέμειναν οι Γκιλιέρμε και Καμαρά, με τον Ελαμπντελαουί να γυρίζει μπακ. Στο 61′, το ματς διεκόπη για περίπου έξι λεπτά, καθώς έσβησαν τα φώτα του γηπέδου.

Ο Φορτούνης είχε ένα καλό φάουλ στο 74′, αλλά ο Ζίβκοβιτς έδιωξε στην αριστερή γωνία της εστίας του, ενώ στο 75′ το αριστερό σουτ του Κούτρη, μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αποκρούστηκε από τους Κοβάτσεβιτς και Ζίβκοβιτς. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν στο 76′, με τον Βούκοβιτς να παίρνει το αίμα του πίσω. Με «ξυραφένια» κάθετη πάσα του Γκιλιέρμε, ο Ελαμπντελαουί μπήκε στη μεγάλη περιοχή από δεξιά και έκανε το γύρισμα. Ο Κασάδο, στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την είδε να παίρνει ύψος και να… στρώνεται στον Σέρβο στόπερ, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά την έσπρωξε στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Μετά την επίτευξη του γκολ της ισοφάρισης, η Ξάνθη άρχισε να κάνει ακόμα περισσότερες καθυστερήσεις και ο Ποντένσε, χάνοντας την ψυχραιμία του και βγαίνοντας εκτός εαυτού, αντέδρασε στον Μπαξεβανίδη, με τον Τζήλο να του δείχνει την κίτρινη κάρτα, που ήταν η δεύτερη, με συνέπεια να τον αποβάλλει από τον αγώνα… Ακόμα και με δέκα παίκτες, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο ματς. Χρειαζόταν μόνο την απαιτούμενη ηρεμία για να φτιάξει μία καλή φάση και να πάρει το ματς. Οι Θρακιώτες, εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα, έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν το ματς. Στο 87′, ο Μπρίτο βρέθηκε απέναντι στον Σα και σούταρε με το δεξί, αλλά ο Πορτογάλος τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 90ο λεπτό ο Νάτχο πέρασε στη θέση του Καμαρά, ενώ η καθυστέρηση ήταν δεκάλεπτη. Στο 90’+10′, ο Κοβάτσεβιτς εκτέλεσε φάουλ και ο Σα «απογειώθηκε», διώχνοντας εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ. Ωστόσο, το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος στην «Ξάνθη Arena».

MVP: Έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας και μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα της Ξάνθης, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να χάσει το ματς στο φινάλε. Για αυτό και ο Ζοζέ Σα, με τις δύο εκπληκτικές αποκρούσεις στο 87′ και το 90’+10′, πιστώνεται τον άτυπο τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.

UP: Ο Αλεκσάνταρ Κοβάτσεβιτς μπορεί να φοράει το 9 στην πλάτη, αλλά είναι κλασικός αμυντικός μέσος και έκανε πολλή δουλειά στη μεσαία γραμμή, σταματώντας τη δράση του Κώστα Φορτούνη.

DOWN: Αντί να πεισμώσουν με την τραγική διαιτησία, οι παίκτες του Ολυμπιακού έχασαν το μυαλό τους στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσαν «πάτημα» στον Τζήλο, απαντώντας στις προκλήσεις που δέχθηκαν από τους ποδοσφαιριστές του Μίλαν Ράσταβατς. Ειδικά, οι Ποντένσε και Σισέ εκνευρίστηκαν περισσότερο από όλους, με συνέπεια ο Πορτογάλος εξτρέμ να αποβληθεί σωστά γιατί επιτέθηκε σε αντιπάλους και ο Σενεγαλέζος στόπερ τη γλίτωσε στο… τσακ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ακατάλληλος ο Θανάσης Τζήλος για αυτό το επίπεδο. Στο 41′, δεν είδε τη διπλή παράβαση σε παρατεταμένα κρατήματα φανέλας των Τοροσίδη και Σισέ από Κασάδο και Λισγάρα, αντίστοιχα, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη από δεξιά. Στο 90’+1′, ο Κασάδο τράβηξε ξανά παρατεταμένα τη φανέλα του Μάνου και ο διαιτητής από την ΕΠΣ Θεσσαλίας υπέδειξε επιθετικό φάουλ και ενώ ο επιθετικός του Ολυμπιακού είχε στείλει την μπάλα στο δοκάρι! Έχασε τον έλεγχο, υπέπεσε σε πολλά λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο, άφησε την κατάσταση να εκτραχυνθεί στο δεύτερο ημίχρονο, τιμωρώντας μόνο τις αντιδράσεις των παικτών του Πέδρο Μαρτίνς στο ανελέητο «ξύλο» και τις… αμέτρητες καθυστερήσεις των ποδοσφαιριστών της Ξάνθης. Με δύο κουβέντες, ο Τζήλος «καταδίκασε» στον Ολυμπιακό. Δεν «έχασαν» κάποιο οφσάιντ οι δύο βοηθοί, Ράινχαρντ Μπουξμπάουμ (ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής) και Δημήτριος Γκάγκας (ΕΠΣ Λάρισας). Άλλωστε, δύο ήταν όλα και όλα (αμφότερα για τον Ολυμπιακό).

ΓΚΟΛ: 54′ αυτ. Βούκοβιτς – 76′ Βούκοβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 27′ Κασά Καμαρά, 69′ Καντά, 90’+3′ Ντζουρίτσκοβιτς, 90’+11′ Χατζητερζόγλου – 49′ Γκιλιέρμε, 69′ Ποντένσε, 80′ Μαντί Καμαρά, 90’+8′ Σισέ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 78′ Ποντένσε (δεύτερη κίτρινη κάρτα)

Ξάνθη (Μ. Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Χατζητερζόγλου, Λισγάρας, Κασάδο, Μπαξεβανίδης, Κ. Καμαρά (52′ Ντζουρίτσκοβιτς), Κοβάτσεβιτς, Μπρίτο (90’+9′ Μελιόπουλος), Καντά, Σαρπόνγκ (57′ Κάστρο), Γέντρισεκ.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (58′ Μάνος), Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Καμαρά (90′ Νάτχο), Ελαμπντελαουί, Φορτούνης, Ναουέλ (30′ Ποντένσε), Γκερέρο.

Ολυμπιακός: Με βασικό τον Καμαρά κόντρα στην Ξάνθη

«Ο Ολυμπιακός ενδιαφέρεται για τον Μπογιατά»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ξάνθη-Ολυμπιακός 1-1: «Κόλλησε» στα Πηγάδια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.