SUPER LEAGUE 2

Football League: Ο Ηρακλής έσπασε το αήττητο του Βόλου!

Ο Ηρακλής υποχρέωσε τον ΝΠΣ Βόλου στην πρώτη του ήττα στη Football League, επικρατώντας 2-0 και μάλιστα μέσα στο Βόλο – Στο μηδέν έμειναν Πλατανιάς και Απόλλων Λάρισας

Ο Ηρακλής έκανε τη μεγάλη έκπληξη κι έσπασε το αήττητο του ΝΠΣ Βόλου και μάλιστα μέσα στη Μαγνησία, επικρατώντας με 2-0. Στο 0-0 έμειναν Πλατανιάς και Απόλλων Λάρισας.

Ο Ηρακλής έγινε η πρώτη ομάδα που νίκησε φέτος τον Βόλο και μάλιστα το έκανε αρκετά εμφατικά με το «διπλό» μέσα στην έδρα του.

Το παιχνίδι δεν είχε πολύ καλό ρυθμό και ο Ηρακλής ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κανακούδης έκανε τη σέντρα και ο Γκι με ωραίο σουτ έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν και ο Περόνε στο 69’ έκλεψε την μπάλα από λάθος του Γκαλίτσιου και με ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το τελικό 2-0.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης (74′ Κορέλας), Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης, Καμπαγέρο, Πίτου Γκαρσία, Λούκας, Πέντα (60′ Πίσπας), Κότο (12′ Φράγκος), Μάντζης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μανουέλ Ρόκα): Βοσνιάδης, Κουτρομάνος, Βιτλής, Μουνιόθ, Γιαννίτσης, Ζιαμπάρης, Κωστούλας, Καζναφέρης, Ντούνης (46′ Ορφανίδης), Νιαμπουγιού (55′ Κλέιτον), Περόνε (79′ Στάμου).

Έχασαν την ευκαιρία

Στα Χανιά, Πλατανιάς και Απόλλων Λάρισας έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν τον ΝΠΣ Βόλου, μετά το μεταξύ τους 0-0, ενώ είδαν τον Ηρακλή να μειώνει τη διαφορά που τους χωρίζει.

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο. Ο Απόλλων Λάρισας μάλιστα έχασε και τη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα όμως νικήθηκε από τον Γκοτ.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Τσαμούρης, Κόρτσταμ, Ρουσσάκης, Στ. Ποζατζίδης, Ουές, Τσακμάκης (60′ Παπανικολάου), Καραγκούνης, Μάικιτς (78′ Λάζιτς), Νίλι, Μπιανκόνι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Καρατάσιος, Χατζής, Λίταινας (90’+1′ Γκουντρουμπής), Λούκας Ράμος, Τασιούλης (90+3′ Μπιμάι), Πολέτο (69′ Καμπέρης), Λουκάο.