Το έφερε… τούμπα ο Μπίσεσβαρ!

Ο Ολλανδός μέσα σε 23 λεπτά έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ επί της Ξάνθης με εκπληκτική εμφάνιση

Ο πολυτιμότερος παίκτης της περσινής χρονιάς για τον Δικέφαλο, ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ κατάφερε μέσα σε 23 λεπτά να αλλάξει την εικόνα του αγώνα και να δώσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ επι της Ξάνθης με 2-1. Ο Ολλανδός μπήκε στο 67΄ της αναμέτρησης που διεξήχθη στην Τούμπα και με ένα γκολ αλλά και μία ασίστ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης των γηπεδούχων που πέτυχαν την ολική ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ είχε… όρεξη για δώρα και ένα τέτοιο ήταν το τέρμα της Ξάνθης. Ετσι ο Κρέσπο που έδωσε λανθασμένα την μπάλα πίσω και ο Πασχαλάκης που έκανε κάκιστο κοντρόλ χάρισε το 0-1 που πέτυχε ο Γέντρισεκ με σουτ σε κενή εστία.

Στη συνέχεια οι “ασπρόμαυροι” έχασαν μοναδικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Στο 30΄ η κεφαλιά του Μαροκινού απο τα όρια της μικρής περιοχής εξουδετερώθηκε από τον Ζίφκοβιτς, ενώ έξι λεπτά αργότερα, χάθηκε ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία, με την κεφαλιά του Μαουρίσιο εξ επαφής να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός, έκανε πολλά λάθη αλλά ήταν και άτυχος αφού στο 55΄ ήταν η σειρά του Φερνάντο Βαρέλα να σημαδέψει το δοκάρι. Βέβαια ένα λεπτό μετά ο Ελ Καντουρί δεν… κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μέσα απο τη μικρή περιοχή στέλνοντας την μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι. Οσο ο χρόνος περνούσε όλα έδειχναν ότι η Ξάνθη θα καταφέρει να κρατήσει το υπερ της σκορ καθώς ο ΠΑΟΚ έδειχνε μπλοκαρισμένος. Ωστόσο στο 68΄ όλα άλλαξαν. Ο Λουτσέσκου ένα λεπτό πριν αποφάσισε να βάλει στον αγωνιστικό χώρο τους Μπίσεσβαρ και Σάχοφ και αυτοί στην πρώτη τους φάση συνεργάστηκαν άψογα με τον δεύτερο να σεντράρει και τον Ολλανδό να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά.

Δεν ήταν μόνο το τέρμα αλλά η γενικότερη παρουσία του Μπίσεσβαρ που έκανε πιο δραστήριο τον ΠΑΟΚ στην επίθεση, με τους Θεσσαλονικείς να πιέζουν αφόρητα στη συνέχεια για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Τελικά η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου δικαιώθηκε με την τρίτη αλλαγή του Λουτσέσκου. Ο Έλληνας επιθετικός μπήκε στο 83΄ και σκόραρε δύο λεπτά αργότερα μετά απο σέντρα του Μπίσεσβαρ.

MVP: Ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ ήταν ο καλύτερος του ματς δίνοντας στην επίθεση του ΠΑΟΚ αυτό που της έλειπε για 67 λεπτά, δηλαδή τη δημιουργί, την… φαντασία και το κάθετο παιχνίδι.

UP: Η Ξάνθη είχε μία καλή παρουσία και παρά την ήττα της απέδειξε πως δίκαια βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία της Superleague.

DOWN: Πολύ άσχημη εμφάνιση απο τον Χοσέ Κρέσπο. Ευθύνεται για το γκολ που δέχτηκε η ομάδα του ενώ έκανε και άλλα λάθη και πολλές κακές μεταβιβάσεις.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Αριστείδης Βάτσιος είχε μία καλή διαιτησία, έδωσε σωστές κάρτες ενώ τον βοήθησε και το παιχνίδι που δεν είχε κάποια πολύ δύσκολη φάση.

ΓΚΟΛ: 68΄Μπίσεσβαρ, 85΄Κουλούρης – 16΄Γέντρισεκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βαρέλα, Κρέσπο – Κάστρο, Σιλά

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου):Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Αζεβέδο (83΄ Κουλούρης), Κάνιας (67΄ Σάχοφ), Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί, Κάμπος, Λημνιός (67΄ Μπίσεσβαρ), Πρίγιοβιτς.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σβάρνας, Φλίσκας, Σιλά, Καμαρά, Λουσέρο, Φασίδης (70′ Μελιόπουλος), Γέντριτσεκ (78΄ Μπρίτο), Ντουρίτσκοβιτς (62΄Τριάδης), Κάστρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Το έφερε… τούμπα ο Μπίσεσβαρ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.