WORLD FOOTBALL

Copa America: Στην 3η θέση η Αργεντινή (vid)

Επικράτησε 2-1 της Χιλής στον μικρό τελικό

Copa America: Η Αργεντινή επικράτησε 2-1 της Χιλής στον μικρό τελικό της διοργάνωσης.

Η «αλμπισελέστε» άνοιξε το σκορ στο 12’ με τον Αγκουέρο, έπειτα από γρήγορο φάουλ του Μέσι.

Ο τραυματισμός του Σάντσες στο 15’ αποδυνάμωσε τη Χιλή.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Λο Σέλσο βρήκε τον Ντιμπάλα, ο οποίος νίκησε τον Αρίας σε τετ-α-τετ.

Στο 31’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 από τον Ντιμπάλα και 6 λεπτά αργότερα έγινε χαμός.

Λιονέλ Μέσι και Γκάρι Μεδέλ αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα μετά από αψιμαχία.

Μάλιστα, αυτή ήταν η δεύτερη αποβολή στην καριέρα του Αργεντινού άσου.

Η Χιλή αποδυναμώθηκε ακόμα περισσότερο στο 47’ λόγω του τραυματισμού του Χάρα.

Εντούτοις, στο 56’ κέρδισε πέναλτι μετά από χρήση του VAR επειδή ο Λο Σέλσο κλώτσησε τον Αράνγκις.

Ο Βιδάλ ευστόχησε 3 λεπτά αργότερα και μείωσε σε 2-1.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς η Αργεντινή δεν εκμεταλλεύθηκε τις δύο καλές στιγμές που δημιούργησε στο τελευταίο τέταρτο.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Αρμάνι, Φόιθ, Πεσέλα, Οταμέντι, Ταγλιαφίκο, Ντε Πολ, Παρέδες, Λο Σέλσο (90’ Φούνες Μόρι), Ντιμπάλα (67’ Ντιμπάλα), Μέσι, Αγκουέρο (81’ Σουάρες).

ΧΙΛΗ: Αρίας, Ντίαζ, Μεδέλ, Χάρα (50’ Μαριπάν), Ίσλα, Πούλγκαρ, Αράνγκις (83’ Καστίγιο), Βιδάλ, Μποσεζούρ, Βάργκας, Σάντσες (17’ Φερνάντες).

Copa America: Αψιμαχία και αποβολή μεταξύ Μέσι και Μεδέλ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Copa America: Στην 3η θέση η Αργεντινή (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.