WORLD FOOTBALL

Γερμανία – Ρουμανία 0-1: Ο Χάτζι έκανε… γιο-γιο τον Ρούντιγκερ και άνοιξε το σκορ

Η Ρουμανία έχει ανοίξει το σκορ μέσα στη Γερμανία με εξαιρετικό γκολ από τον Ιάνις Χάτζι που εξέθεσε τον Ρούντιγκερ

Γερμανία - Ρουμανία 0-1: Ο Χάτζι έκανε... γιο-γιο τον Ρούντιγκερ και άνοιξε το σκορ
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Μια από τις εκπλήξεις της βραδιάς πραγματοποιεί μέχρι στιγμής η Ρουμανία με πρωταγωνιστή τον γιο του Γκεόργκι Χάτζι, Ιάνις.

Ο Ιάνις Χάτζι άνοιξε το σκορ με έναν παραμυθένιο τρόπο μέσα στο «Volksparkstadion» απέναντι στη Γερμανία του Χάνσι Φλικ. Μόλις στο 9ο λεπτό, οι Ρουμάνοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Χάτζι πήγε κατά μέτωπο.

Μπροστά του ο Ρούντιγκερ, ο οποίος μάταια προσπάθησε να τον σταματήσει. Κι αυτό γιατί ο γιος του εμβληματικού Γκεόργκι Χάτζι, τον κέρασε «ποδιά» και με αστραπιαίο τελείωμα με το μυτάκι νίκησε και τον Μάνουελ Νόιερ ανοίγοντας το σκορ.

Το 0-1 ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου, με τους Ρουμανία να χρειάζεται τη νίκη για τη μάχη της δεύτερης θέσης με Αρμενία και Βόρειο Μακεδονία, η κατάληψη της οποία οδηγεί στα μπαράζ για το Κατάρ. Την ίδια ώρα οι Αρμένιοι προηγούνται με 0-1 της Ισλανδίας, όπως και οι Σκοπιανοί του Λιχτενστάιν με το ίδιο σκορ.