WORLD FOOTBALL

Κόπα Άφρικα: Νικηφόρα πρεμιέρα για το Καμερούν – Βασικός ο Κουντέ (vid)

Το Κόπα Άφρικα ξεκίνησε και ο Πιερ Κουντέ ήταν βασικός στη νίκη του Καμερούν στην πρεμιέρα

Κόπα Άφρικα: Πρωταγωνιστής ο Αμπουμπακάρ ο οποίος σκόραρε δις και χάρισε τη νίκη στο Καμερούν
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Το Κόπα Άφρικα ξεκίνησε κι επίσημα με μια εντυπωσιακή αναμέτρηση, ανάμεσα στο Καμερούν του Πιερ Κουντέ και την Μπουρκίνα Φάσο (2-1).

Οι Καμερουνέζοι παρουσιάστηκαν εξαιρετικά αγχωμένοι στο Σταντ Ολεμπέ. Ως οικοδεσπότες του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής ήταν φυσικά και γρήγορα είδαν τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με τον Σανγκαρέ (24΄).

Σε ένα ματς όπου ο Πιερ Κουντέ αγωνίστηκε βασικός, τα «λιοντάρια» προσπάθησαν να αντιδράσουν αμέσως μετά. Και τα κατάφεραν.

Πριν κλείσει το ημίχρονο η ανατροπή ήρθε μέσω της… λευκής βούλας. Δύο πέναλτι κέρδισαν οι γηπεδούχοι, το ένα (40΄) μάλιστα προκάλεσε και τα παράπονα της Μπουρκίνα Φάσο.

Ο Βενσάν Αμπουμπακάρ αποδείχτηκε εύστοχος από τα έντεκα βήματα και στις δύο περιπτώσεις και έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής της πρεμιέρας του Κόπα Άφρικα.

Στο 69ο λεπτό, ο Κουντέ αντικαταστάθηκε, με τον Αντόνιο Κονσεϊσάο να τον αποσύρει κυρίως για λόγους τακτικής παρά για λόγους απόδοσης.

Κόπα Άφρικα 2021: Τα γκολ της πρεμιέρας