WORLD FOOTBALL

Μπεργκ-Σκόκο σημειώσατε… 1 (vids)

Η Αλ Αΐν απέκλεισε στα πέναλτι τη Ρίβερ Πλέιτ με 5-4 και πέρασε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων

Στον 1ο γύρο απέκλεισε στα πέναλτι τη Γουέλινγκτον από τη Νέα Ζηλανδία, εν συνεχεία έθεσε νοκ-άουτ την Εσπεράνς από την Τυνησία με 3-0 και τώρα, πάλι στα πέναλτι, λύγισε τη Ρίβερ Πλέιτ.

Ο λόγος για την Αλ Αΐν του Μάρκους Μπεργκ, η οποία επικράτησε 5-4 στην ψυχοφθόρα διαδικασία και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, όπου στις 22 Δεκεμβρίου θα αντιμετωπίσει είτε τους Κασίμα Άντλερς, είτε τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Χαβιέρ Πινόλα έβαλε αυτογκόλ μετά από κόρνερ, αλλά ο Ραφαέλ Σάντος Μπορέ ανέτρεψε τα δεδομένα στο 11’ (με προβολή) και το 16’ (με πλασέ), ενώ είχε προηγηθεί ένα τρομερό σουτ του Γκονσάλο Μαρτίνες.

Δύο φορές VAR

Στο 26’ ο Χουσεΐν Ελ Σαχάτ απείλησε με σουτ εντός περιοχής που αποκρούστηκε από τον Φράνκο Αρμάνι, σε μία φάση που ο Τζανλούκα Ρόκι έκανε χρήση του VAR για να διαπιστώσει ότι, όντως, δεν υπήρξε πέναλτι.

Η Αλ Αΐν βρήκε δίχτυα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου, όμως μετά από νέα χρήση του VAR, ο Ρόκι υποστήριξε ότι ο Ελ Σαχάτ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Δύσκολη φάση, αφού η μπάλα πιθανώς δεν έφτασε στα πόδια του από τον Μπεργκ, αλλά από τον Ιγκνάσιο Φερνάντες.

Τελικά, η ομάδα των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων ισοφάρισε στο 51’ με τον Κάιο και 4 λεπτά αργότερα ο Μαρσέλο Γκαγιάρδο έριξε στη μάχη τους Ένσο Πέρες, Χουάν Κιντέρο.

Η Ρίβερ άσκησε έντονη πίεση και στο 68’ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Γκονσάλο Μαρτίνες σημάδεψε το δοκάρι και το 2-2 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Η παράταση άρχισε με τον Νάτσο Σκόκο να αντικαθιστά τον Μαρτίνες και την ομάδα της Αργεντινής να απειλεί συχνά τα αντίπαλα καρέ, χωρίς ωστόσο να αποφύγει τη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Σκόκο ευστόχησε στο 1ο πέναλτι της Ρίβερ, αλλά ο Ένσο Πέρες δεν μπόρεσε να νικήσει τον Εϊσά Χαλίντ και το τελικό 5-4 χάρισε στην Αλ Αΐν μια ιστορική πρόκριση.

Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Στα ημιτελικά η Αλ Αΐν του Μπεργκ (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπεργκ-Σκόκο σημειώσατε… 1 (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.