WORLD FOOTBALL

Nations League: Η Ισπανία διέσυρε την Κροατία, 6-0 (vid)

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε για τους Κροάτες η επίσκεψη στο Έλτσε, οι Ισπανοί παίζοντας διαστημικό ποδόσφαιρο διέσυραν τους φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με 6-0, στο πιο εντυπωσιακό παιχνίδι της βραδιάς για το Nations League. Ο χορός των γκολ άνοιξε με τον Σαούλ στο 24’, για να ακολουθήσουν δύο γκολ, σε τρία λεπτά, με τον Ασένσιο στο...

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε για τους Κροάτες η επίσκεψη στο Έλτσε, οι Ισπανοί παίζοντας διαστημικό ποδόσφαιρο διέσυραν τους φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με 6-0, στο πιο εντυπωσιακό παιχνίδι της βραδιάς για το Nations League.

Ο χορός των γκολ άνοιξε με τον Σαούλ στο 24’, για να ακολουθήσουν δύο γκολ, σε τρία λεπτά, με τον Ασένσιο στο 33’ και το αυτογκόλ του Κάλινιτς στο 35’, το σκορ ήταν ήδη 3-0, πριν από το ημίχρονο.

Οι Κροάτες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και το πάρτι των Ισπανών συνεχίστηκε, 4-0 ο Ροντρίγκο (49’), 5-0 Σέρχιο Ράμος (57’) και 6-0 ο Ισκο στο 70’.

Ο Μάρκο Λιβάια μπήκε στον αγώνα, αμέσως μετά, 71’, αντικαθιστώντας τον Ιβάν Σαντινί της Αντερλεχτ, που επιλέχθηκε από τον Ζλάτκο Ντάλιτς για την κορυφή της επίθεσης.

Η Ισπανία έφθασε στα 26 παιχνίδια χωρίς ήττα, η Κροατία πρώτη φορά στην ιστορία της δέχθηκε έξι γκολ.

ΙΣΠΑΝΙΑ (4-3-3): Ντε Χέα, Καρβαχάλ (75′ Αθπιλικουέτα), Νάτσο, Ράμος, Γκαγιά, Σαούλ (65′ Τιάγκο), Μπουσκέτς (59′ Ρόντρι), Θεμπάγιος, Ασένσιο, Ροντρίγκο, Ίσκο

ΚΡΟΑΤΙΑ (4-2-3-1): Κάλινιτς, Βρσάλκο (20′ Ρογκ), Μίτροβιτς, Βίντα, Πίβαριτς, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς (62′ Πιάτσα), Κόβατσιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Σάντινι (71′ Λιβάγια)

Η βαθμολογία του 4ου ομίλου
(Σε δύο αγώνες)
1.Ισπανία (8-1) 6
2.Αγγλία (1-2) 0*
3.Κροατία (0-6) 0*
*Με παιχνίδι λιγότερο

Nations League: Πιο σοβαρή η Σκωτία, 2-0 την Αλβανία (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Nations League: Η Ισπανία διέσυρε την Κροατία, 6-0 (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.