WORLD FOOTBALL

Nations League: Με ανατροπή η Κύπρος (vid)

Η «μεγαλόνησος» επικράτησε 2-1 με αυτογκόλ του Στογιάνοβιτς στο 90’

Με αυτογκόλ του Πέταρ Στογιάνοβιτς στο 90ό λεπτό, η Κύπρος επικράτησε 2-1 της Σλοβενίας, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του League C.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα του ΓΣΠ και μόλις στο 2′ ο Γρηγόρης Κάστανος έχασε τετ α τετ.

Στο 54ο λεπτό ο Ρόμπερτ Μπέριτς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά οι Κύπριοι ισοφάρισαν στο 69′ με τον Πιέρο Σωτηρίου, έστειλαν την προειδοποιητική βολή στο 85′ με τον Φώτη Παπουλή και στο 90′ πήραν τη νίκη.

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Δημητρίου, Λαΐφης, Κούσουλος, Ιωάννου (67′ Μαργκάσα), Αρτυματάς, Κυριάκου, Παπουλής, Κάστανος (60′ Ρούσιας), Εφραίμ (90+2′ Μερκής), Σωτηρίου.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Μπέλετς, Στογιάνοβιτς, Μπλάζιτς, Μέβλια, Γιόκιτς, Τσμιγκόι, Ντερβίσεβιτς, Κούρτιτς (77′ Στούλατς), Βέρμπιτς (46′ Μπέζιακ), Ζάιτς, Μπέριτς (83′ Σποράρ).