WORLD FOOTBALL

Ούτε τώρα νίκη για τη Βασιλεία, 1-1 με την Ξαμάξ

Ο Φράι δεν έκανε θαύματα και η αντίπαλος του ΠΑΟΚ παρέμεινε χωρίς νίκη στο ελβετικό πρωτάθλημα κόντρα στη νεοφώτιστη

Η κρίση στην Βασιλεία συνεχίζεται. Αγωνιστική και όχι μόνο, μετά την εσωστρέφεια που έφερε την απόλυση του Βίκι από τον πάγκο, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, δεν κατάφερε να κάνει σεφτέ στις νίκες στο ελβετικό πρωτάθλημα.

Στην έδρα της Ξαμάξ, ο Άλεξ Φράι θεωρητικά θα μπορούσε να είχε ένα εύκολο ντεμπούτο στον πάγκο, το οποίο θα έδινε στην ομάδα ψυχολογία για τον κρίσιμο επαναληπτικό της Τετάρτης. Κάθε άλλο. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τους «RotBlau» στο 1-1 και μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν κάνει και την ολική ανατροπή. Δείγμα πως η ψυχολογία της ομάδας δεν άλλαξε, ακόμα και μετά το σοκ της αλλαγής προπονητή.

Ο Άλεξ Φράι ήταν το πρόσωπο του αγώνα, στο ντεμπούτο του στους πάγκους

Η Βασιλεία παρατάχθηκε σε τρίτο επίσημο, με τρίτο διαφορετικό σύστημα (4-4-2) και επιθετικό δίδυμο τους Αγιέτι και Φαν Βολφσβίνκελ, αλλά ακόμα κι έτσι τα βρήκε σκούρα κόντρα στην νεοφώτιστη στην πρώτη κατηγορία. Στο 64’ Όκαφορ άνοιξε το σκορ, νικώντας σε τετ α τετ τον αντίπαλο γκολκίπερ μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια.

Εντούτοις η Ξαμάξ δεν δίστασε, βγήκε μπροστά και έφερε το ματς στα ίσια στο 86’, με τον Νουζόλο. Γκολ που αποσυντώνησε τους παίκτες του Φράι, που δύο λεπτά μετά θα μπορούσαν να δεχτούν κι άλλο τέρμα, από τον Σισέκ. Ο εκνευρισμός για τη νέα γκέλα έφερε την αποβολή του Κάμπο στις καθυστερήσεις.

H ενδεκάδα της Βασιλείας:

Όμλιν, Βίντμερ, Κουρμάτ, Σούτσι, Ριβέρος, Φράι, Τσούφι, Καλούλου (63′ Μπουά), Όκαφορ (70′ Στόκερ), Αγιέτι, Φαν Βολφσβίνκελ (70′ Κάμπο)

Απολύθηκε ο Βίκι από τη Βασιλεία!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ούτε τώρα νίκη για τη Βασιλεία, 1-1 με την Ξαμάξ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.