WORLD FOOTBALL

Σέλτικ: Πρωταθλήτρια Σκωτίας για 8η σερί χρονιά (vid)

Η Σέλτικ εξασφάλισε και μαθηματικά το 8ο συνεχόμενο πρωτάθλημα Σκωτίας χάρη στη νίκη επί της Αμπερντίν, αποδεικνύοντας την κυριαρχία της.

Οι Κέλτες πανηγυρίζουν το 50ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους και 8ο συνεχόμενο, μετά την εκτός έδρας νίκη 3-0 επί της Αμπερντίν για την τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ.

Το σκορ άνοιξε στο 40ο λεπτό ο  Λούστιγκ. Στο 53′ ο Σιμούνοβιτς έκανε το 0-2 και το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό με τον Έντουαρντ.

Έτσι, έφτασαν τους 84 βαθμούς, με την 2η Ρέιντζερς, που έχει ακόμα 3 παιχνίδια, να έχει 72.

Μάλιστα, η ομάδα του Νιλ Λένον έχει την ευκαιρία να κατακτήσει το τρίτο σερί τρεμπλ, έχοντας ήδη πανηγυρίσει το Λιγκ Καπ.

Ο τελικός του Κυπέλλου κόντρα στην Χαρτς θα γίνει στις 25/5.

Βεβαίως, παραμένει ακόμη πίσω σε τίτλους από την μεγάλη αντίπαλό της, Ρέιντζερς, η οποία έχει 54, με τον τελευταίο να είναι τη σεζόν 2010-11.