Σουηδία – Κόσοβο 3-0: Έκανε το «καθήκον» της με εμφατικό τρόπο

Εμφατική νίκη με 3-0 πήρε η Σουηδία απέναντι στο Κόσοβο.

Η Σουηδία πέρασε εντυπωσιακά το εμπόδιο του Κοσόβου.
Συντάκτης: Βασίλης Μπαντής Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Η Σουηδία επικράτησε άνετα απέναντι στο Κόσοβο με 3-0 και εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου, πίσω από την πρωτοπόρο Ισπανία.

Η Σουηδία ήταν σοβαρή και κέρδισε το Κόσοβο με 3-0, για τα προκριματικά Μουντιάλ. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ελλάδα πήρε σημαντική εκτός έδρας με 0-2 κόντρα στη Γεωργία.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και άνοιξαν στο σκορ στο 29ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φόρσμπεργκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ισάκ διπλασίασε τα τέρματα για τη Σουηδία στο 62ο λεπτό με εκπληκτικό τρόπο. Αφού πέρασε εντυπωσιακά τον προσωπικό του αντίπαλο, με απίθανο σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Το τελικό 3-0 σημείωσε ο Κουέισον στο 79ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 3-0, με τρομερή ενέργεια και δυνατό τελείωμα της φάσης.

Στην βαθμολογία του ομίλου η Ισπανία βρίσκεται πρώτη. Στη δεύτερη θέση η Σουηδία, ενώ στην τρίτη βρίσκεται η Ελλάδα.