WORLD FOOTBALL

Το γύρισε από 0-2 η Μπενφίκα

Οι "Αετοί" έφτασαν σε μια εντυπωσιακή νίκη με 4-2 επί της Ρίο Άβε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος

Τα εύκολα, δύσκολα έκανε η Μπενφίκα, αλλά τελικά κατέβαλε την αντίσταση της Ρίο Άβε με 4-2.

Οι “Αετοί” παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, εντούτοις κατάφεραν να φτάσουν σε μια εντυπωσιακή νίκη, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν χάρη στα τέρματα που πέτυχαν οι Γκαμπριελζίνο (17’) και Μορέιρα (20’).

Επτά λεπτά αργότερα ο Σεφέροβιτς μείωσε το σκορ και μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, ο Φέλιξ έφερε το ματς στα ίσια, με το 2-2 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Μπενφίκα ανέβασε στροφές και έφτασε στην πλήρη ανατροπή.

Στο 64’ και πάλι ο Φέλιξ έδωσε το προβάδισμα και έξι λεπτά αργότερα, ο Σεφέροβιτς, με το δεύτερο δικό του γκολ, έκανε το 4-2, το οποίο έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, η ομάδα της Λισσαβόνας επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα-σοκ από την Πορτιμονένσε και μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή και την πρωτοπόρο Πόρτο, η οποία αγωνίζεται αύριο.

Αναλυτικά η 16η αγωνιστική

Σάββατο 5/1
Μαρίτιμο-Πορτιμονένσε 2-1 (43’ Κόστα, 84’ Πίνο – 90+2’ πεν. Παουλίνιο)

Κυριακή 6/1
Σετούμπαλ-Τσάβες 0-0
Φεϊρένσε-Σάντα Κλάρα 2-2 (59’ πεν. Εντίνιο, 65’ Βαλένσια – 44’ Ζε, 48’ Λάμας)
Μπελενένσες-Γκιμαράες 1-0 (31’ Ενρίκε)
Mπενφίκα-Ρίο Άβε 4-2 (27’, 70’ Σεφέροβιτς, 31’, 64’ Φέλιξ – 17’ Γκαμπριελζίνο, 20’ Μορέιρα)

Δευτέρα 7/1
Τοντέλα-Σπόρτινγκ 21:00
Πόρτο-Νασιονάλ 23:15

Τρίτη 8/1
Μορεϊρένσε-Άβες 22:15

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Το γύρισε από 0-2 η Μπενφίκα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.