ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

«Δελφίνια» στο Παρίσι οι αθλητές μας!

Τέσσερα μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες στην πρώτη μέρα του διεθνούς μίτινγκ κολύμβησης στη Γαλλία

Εξαιρετική ήταν η παρουσία της Aννα Ντουντουνάκη στη πρώτη ημέρα του διεθνούς κολυμβητικού μίτινγκ στο Παρίσι. Η πρωταθλήτρια της κολύμβησης κατέκτησε την πρώτη θέση στα προκριματικά των 50 μέτρων πεταλούδα με επίδοση 26.50, αλλά στον τελικό δεν ήταν το ίδιο γρήγορη και τερμάτισε δεύτερη με 26.70, πίσω από την Μαρί Γουατέλ, που έκανε χρόνο 26.16. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και η Νόρα Δράκου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αγωνίστηκε το πρωί στα προκριματικά των 50μ. ύπτιο, όπου έκανε τον 5ο καλύτερο χρόνο με 29.14 και στον τελικό τερμάτισε τέταρτη με χρόνο 28.81, με την Μι Νίλσεν να κάνει τη κορυφαία επίδοση με 28.28.

Καλή ήταν η παρουσία και των υπολοίπων κολυμβητών στη πρώτη ημέρα του μίτινγκ. Πρώτος ήταν στα των 1.500μ. ελεύθερο ο Δημήτρης Νέγρης με καλό χρόνο (15:19.45) κατακτώντας το χρυσό, ενώ καλό χρόνο έκανε και ο Νίκος Ντάνος στα 400μ. μικτής ατομικής με 4:32.99. Ο Γιώργος Σπανουδάκης κατέκτησε τη δεύτερη θέση στα 50μ. ύπτιο με χρόνο 25.51 (στα προκριματικά έκανε 25.65). Στα 50μ. πρόσθιο ο Γιώργος Ασπουγαλής έκανε αρχικά 28.64 και στη συνέχεια στον α’ τελικό τερμάτισε στην 4η θέση, κάνοντας χρόνο 28.55. Στο ίδιο αγώνισμα μετείχε ο Σάββας Θώμογλου ο οποίος έκανε 30.43 στα προκριματικά και 30.08 στον γ’ τελικό. Στον β’ τελικό των 50μ. πρόσθιο αγωνίστηκε η Νικολέτα Παυλοπούλου, η οποία έκανε χρόνο 33:29 και κατετάγη 7η συνολικά καθώς υπήρχαν δύο πιο αργές αθλήτριες στον α’ τελικό. Νωρίτερα στον προκριματικό είχε κάνει τον 10ο χρόνο με 33.58.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Δελφίνια» στο Παρίσι οι αθλητές μας!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.