ΙΣΤΙΟΠΛΟΪ́Α

Ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 470 mixed για τα αδέρφια Γιαννούλη!

Το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία U21ΜΧ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κατέκτησαν τα αδέλφια Λάμπης Γιαννούλης - Ελένη Γιαννούλη

Με ελληνικό μετάλλιο ολοκληρώθηκε στο Σαν Ρέμο το ανοιχτό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της ολυμπιακής κλάσης 470mixed. Είναι ασημένιο και το κατέκτησαν τα αδέλφια Λάμπης ΓιαννούληςΕλένη Γιαννούλη στα U21MX μεταξύ 7 σκαφών.

Στην ευρωπαϊκή κατάταξη των 50 σκαφών οι ιστιοπλόοι του Ι.Ο.Π. τερμάτισαν 38 οι με 177 βαθμούς σε 11 ιστιοδρομίες και στην γενική βαθμολογία του ανοιχτού πρωταθλήματος, που έλαβαν μέρος 65 σκάφη, κατέλαβαν την 48 η θέση.

Οι Αριάδνη Παρασκευή ΣπανάκηΟδυσσέας Εμμανουήλ Σπανάκης, επίσης αδέλφια του Ι.Ο.Π., αγωνίστηκαν στον χρυσό στολίσκο και κατέλαβαν την 21 η θέση στην Ευρώπη και την 28 η συνολικά με 191 βαθμούς.

Για τα δύο ελληνικά σκάφη αυτός ο αγώνας ήταν στα πλαίσια της καλύτερης προετοιμασίας τους ενόψει της πρώτης πρόκρισης τον Αύγουστο στη Χάγη για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Έγινε μια σημαντική προσπάθεια που συνοδεύτηκε από ένα μετάλλιο και υπάρχει αισιοδοξία ότι η ελληνική ιστιοπλοΐα μπορεί να τα καταφέρει να εκπροσωπηθεί στα 470mixed στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 470 mixed για τα αδέρφια Γιαννούλη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.