×

Στίβος ΝΕΟ

Sportime BET

Media

ΠαραFootball

Editorial

Στοίχημα

Βαθμολογίες

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης: Έλαμψαν οι μικροί στο ΟΑΚΑ (vid)


    Βασίλης Γεωργιώτης

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης: Έλαμψαν οι μικροί στο ΟΑΚΑ (vid)


Η αυλαία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κολύμβησης Κατηγοριών 2020 έπεσε στους τέσσερις από τους εφτά ομίλους, συνεχίζεται όμως με αμείωτο ενδιαφέρον στις δύο μεγάλες περιφέρειες, αυτές της Αττικής και της Κεντρικής Μακεδονίας, όπου υπάρχουν τρεις ακόμα μέρες δράσης.

Την Κυριακή (26/7), δεύτερη μέρα των αγώνων για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης, είχαμε άλλη μια πανελλήνια επίδοση στην κατηγορία ΠΚ-Β από την εκπληκτική τετράδα του ΑΣΚ Ντερή στα 4Χ100μ μικτή ομαδική με 4:34.99. Εντυπωσιακή στην ίδια ηλικία, των 13 ετών, ήταν και η Ασημίνα Αντάκη του ΣΚ Ροή στα 100μ πρόσθιο με 1:14.57. Ταχύτερη όλων στο ΟΑΚΑ στο πρόσθιο η νεάνιδα Ανδρομάχη Τασάκου του Ολυμπιακού με 1:11.14. Στους έφηβους επικράτησε ο Σπύρος Γκικόπουλος του Παναθηναϊκού με 1:03.90.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Κολύμβηση: Ρεκόρ και μέτρα ασφαλείας στο Πανελλήνιο Κατηγοριών (vid)

Μεγάλη μάχη έγινε στα 200μ ελεύθερο νεανίδων με την Ζαχαρούλα Καλογερή του ΑΟ Παλαιού Φαλήρου να κερδίζει με 2:05.52 στα τελευταία μέτρα την Χρυσούλα Μητσάκου του ΑΣΚ Ντερή, η οποία έμεινε δεύτερη με 2:05.93. Στο 200άρι των παίδων ο Γιώργος Φύκατας του Ολυμπιακού επικράτησε με 1:54.80.

Η Ευτυχία Ιωαννίδη της Νίκης Βόλου ήταν η κολυμβήτρια που ξεχώρισε στη Λάρισα με το 5:05.94 που σημείωσε στα 400μ μικτή. Στη Θεσσαλονίκη, ο Αποστόλης Σίσκος του Αρη κάλυψε τα 400μ μικτή σε 4:36.90 και πέτυχε την καλύτερη επίδοση των αγώνων.

Τη Δευτέρα το απόγευμα ολοκληρώνεται και ο όμιλος της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, μετά το απρόοπτο συμβάν με την πυρκαγιά το Σάββατο. Για αυτό και η κατάταξη που ακολουθεί ανά αγώνισμα και κατηγορία δεν είναι τελική, αφού υπάρχει η εκκρεμότητα του ομίλου της Αλεξανδρούπολης.

Θυμίζουμε ότι οι αγώνες γίνονται χωρίς την παρουσία θεατών και με την εφαρμογή πρωτοκόλλων υγιεινής, που εφαρμόζονται αυστηρά και άψογα μέχρι τώρα από τους ανθρώπους της ομοσπονδίας, στο πιο ιδιαίτερο πρωτάθλημα της ιστορίας.

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης: Τα αποτελέσματα στα αγωνίσματα που έχουν ολοκληρωθεί όλοι οι όμιλοι (πλην Αν. Μακεδονίας/Θράκης)

200μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ
ΝΕΑΝΙΔΕΣ ΚΑΛΟΓΕΡΗ ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ 2:05.52
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΚΑΡΑΘΑΝΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ 2:10.25
ΠΚ-Α ΚΑΛΤΕΖΙΩΤΗ ΑΝΤΖΕΛΚΟΒΙΤΣ ΝΑΤΑΛΙΑ 2:12.70
ΠΚ-Β ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 2:15.30
ΕΦΗΒΟΙ ΣΤΑΜΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 1:54.33
ΠΑΙΔΕΣ ΦΥΚΑΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1:54.80
ΠΠ-Α ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ 2:02.91
ΠΠ-Β ΚΑΛΑΠΟΘΑΡΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2:05.78
100μ ΠΡΟΣΘΙΟ
ΝΕΑΝΙΔΕΣ ΤΑΣΑΚΟΥ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ 1:11.14
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΔΕΣΤΕ ΣΟΦΙΑ 1:13.83
ΠΚ-Α ΚΑΠΕΡΔΑ ΓΙΟΛΑΝΔΑ 1:16.66
ΠΚ-Β ΑΝΤΑΚΗ ΑΣΗΜΙΝΑ 1:14.57
ΕΦΗΒΟΙ ΓΚΙΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 1:03.90
ΠΑΙΔΕΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΜΑΡΙΟΣ 1:06.20
ΠΠ-Α ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1:09.10
ΠΠ-Β ΠΕΤΡΙΒ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1:14.58
400μ ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ
ΝΕΑΝΙΔΕΣ ΜΕΤΣΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 5:13.38
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΕΥΤΥΧΙΑ 5:05.94
ΠΚ-Α ΖΑΜΠΡΟΥ ΑΝΝΑ 5:19.84
ΠΚ-Β ΖΑΦΕΙΡΑΤΟΥ ΜΑΡΙΑ 5:20.22
ΕΦΗΒΟΙ ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΑΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 4:31.07
ΠΑΙΔΕΣ ΣΙΣΚΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 4:36.90
ΠΠ-Α ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ ΦΩΤΙΟΣ 4:46.48
ΠΠ-Β ΡΟΥΤΟΥΛΑΣ ΙΑΣΩΝ 5:11.31
4Χ100μ ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ
ΝΕΑΝΙΔΕΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΝΤΕΡΗ 4:26.31
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΣΤΕΡΙΑ 4:27.62
ΠΚ-Α Π.Α.Ο.Κ. 4:41.62
ΠΚ-Β ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΝΤΕΡΗ 4:34.99
ΠΡ:ΠΚ-Β
 

ΕΦΗΒΟΙ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Α.Ο. 3:54.68
ΠΑΙΔΕΣ Π.Α.Ο.Κ. 3:59.24
ΠΠ-Α ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΡΟΗ 4:18.50
ΠΠ-Β ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΩΚΕΑΝΟΣ 4:34.02

*Η φωτογραφία είνα από το αρχείο.

Η ΠΙΟ ΖΩΝΤΑΝΗ ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΕΔΩ

Τελευταία Νέα