ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Από Μπούρμπου – Κυρίδου το πρώτο ελληνικό χρυσό στο Μπουένος Αιρες [vid]

Υπέροχες ήταν η Μαρία Μπούρμπου και η Χριστίνα Κυρίδου! Κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στη δίκωπο άνευ της κωπηλασίας, στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων του Μπουένος Αιρες.

Οι δυο Θεσσαλονικιές κωπηλάτριες κέρδισαν το χρυσό τερματίζοντας σε χρόνο 1.40.00 αφήνοντας για μόλις 9 εκατοστά πίσω το πλήρωμα της Τσεχίας που τερμάτισε σε 1.40.09 και 29 της Ρουμανίας που τερμάτισε σε 1.40.29 ενώ 4η ήταν η Κίνα με χρόνο 1.45.85

Αυτό είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων που ξεκίνησαν την Κυριακή!

Οι Παγκόσμιες πρωταθλήτριες και πρωταθλήτριες Ευρώπης έκαναν ακόμα μια υπέρβαση το φετινό καλοκαίρι και θα ανέβουν και στο Ολυμπιακό βάθρο μετά από μια συγκλονιστική κούρσα που κρίθηκε στη γραμμή του τερματισμού.

Μετά το ιστορικό χρυσό μετάλλιο των Μπουρμπου-Κυρίδου η ελληνική κωπηλασία ξεφεύγει ακόμα περισσότερο ανάμεσα στα άλλα αθλήματα στο θεσμό και φτάνει τα 4 με ένα χρυσό, δυο ασημένια κι ένα χάλκινο.

Πέρασε ημιτελικό ο Καπάκογλου

Στον ημιτελικό του σκιφ έκλεισε θέση ο Στέφανος Καπάκογλου. Ο Θεσσαλονικιός πρωταθλητής πήρε την 2ηθέση στην δεύτερη προημιτελική σειρά με χρόνο 1.38.38 και μαζί με τον Μολδαβό Κορσούνοφ που ήταν πρώτος με 1.37.32 προκρίθηκαν για την καλύτερη 8άδα του αγωνίσματος από την οποία θα βγουν οι τέσσερις φιναλιστ.

Τόσο οι δυο ημιτελικές σειρές όσο και ο τελικός έχουν προγραμματιστεί για αύριο Τετάρτη 10/10 τελευταία μέρα της Ολυμπιακής ρεγκάτας στο Μπουένος Άϊρες. Οι δυο ημιτελικές σειρές είναι προγραμματισμένες να ξεκινήσουν στις 10:12 και 10:18 το πρωί της Τετάρτης (16:12 & 16:18 ώρες Ελλάδας) ενώ ο τελικός στις 10:52 (16:52 ώρα Ελλάδας).

Ιούλιος Συναδινός: «Ο αθλητισμός είναι απαραίτητος και περιζήτητος»

Γιώργος Βασιλειάδης: «Ξαναδώσαμε ζωή σε αθλητικές εγκαταστάσεις»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Από Μπούρμπου – Κυρίδου το πρώτο ελληνικό χρυσό στο Μπουένος Αιρες [vid]», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.