ΠΑΛΗ

Σπουδαία Πρεβολαράκη: Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο πάλης!

Το «χρυσό» κορίτσι της ελληνικής πάλης και του ελληνικού αθλητισμού κατ' επέκταση, η Μαρία Πρεβολαράκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 53κ στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Βελιγραδίου και έκλεισε με εκπληκτικό τρόπο το 2020.

Πρεβολαράκη
Πρεβολαράκη
Συντάκτης: Μαρία Καλτσίδη Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Η Μαρία Πρεβολαράκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 53κ στο Παγκόσμιο Κύπελλο πάλης, γράφοντας ξανά ιστορία.

Το «χρυσό» κορίτσι της ελληνικής πάλης και του ελληνικού αθλητισμού κατ’ επέκταση, η Μαρία Πρεβολαράκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 53κ στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Βελιγραδίου και έκλεισε με εκπληκτικό τρόπο το 2020.

Στον μεγάλο τελικό η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε στα σημεία με 5-1 της Ροξάνα Ζάσινα (Πολωνία) και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Κεντέρης για τον θάνατο του Μολυβά: «Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάζει’»

Η Πρεβολαράκη έχει ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, οι οποίοι θα είναι οι τρίτοι Ολυμπιακοί της καριέρας της.

Στον τελικό, η Πολωνέζα αθλήτρια δεν κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στις σπουδαίες δυνατότητες της Μαρίας, η οποία εξαιτίας μίας παρατήρησης που δέχθηκε από τους διαιτητές δεν κατάφερε να σπάσει όλα τα κοντέρ και να κατακτήσει το χρυσό χωρίς να χάσει σημείο.