ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

O Ολυμπιακός κυρίαρχος στο ντέρμπι με την ΑΕΚ

Επιβλήθηκε 4-3 για το πρωτάθλημα της Α1 στην επιτραπέζια αντισφαίριση

Ο Ολυμπιακός απέκτησε το βαθμολογικό και ψυχολογικό αβαντάζ έπειτα από τα σαββατιάτικα ματς κορυφής στην Α1 εθνική κατηγορία ανδρών στην επιτραπέζια αντισφαίριση.

Το απόγευμα ξεπέρασε το εμπόδιο της Α.Ε.Κ. με 4-3 και πέτυχε την 5η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές. Βρέθηκε …έναν πόντο μακριά από ήττα με 4-2, αλλά γύρισε την κατάσταση και τώρα βρίσκεται μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Νωρίτερα η ισόβαθμή του μέχρι και την 4η αγωνιστική Α.Ε.Κ. έκαμπτε με 4-1 τον Παναθηναϊκό, που επίσης προερχόταν από νίκες στο πρώτο αγωνιστικό διήμερο. Για τον τελευταίο μέτρησε η αναγκαστική απουσία του Βούλγαρου Κοτζαμπάσεφ, που είναι στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα αθλητών με αναπηρίες, ενώ ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Σγουρόπουλο, που βρισκόταν στη Γερμανία για παιχνίδι Τσάμπιονς Λιγκ με τη σουηδική ομάδα του.

Το πρωί, ο αγώνας της Α.Ε.Κ. με τον Παναθηναϊκό κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στην αρχή όταν ο Ντάνιελ Κοσίμπα νίκησε οριακά με 3-2 και 13-11 στο 5ο σετ τον Κωνσταντίνο Κωνσταντινόπουλο! Εκεί η Α.Ε.Κ. απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα και αργότερα ήρθαν μία ακόμα νίκη του Ούγγρου αθλητή (3-0 τον Νίκο Ζέρβα) και από μία των Τσέχων Μίχαλ Όμπεσλο (3-0 τον Γιώργο Κωνσταντινόπουλο) και Ντάνιελ Σάφερ (3-0 τον Ζέρβα) για το τελικό 4-1.

Για τον Παναθηναϊκό ο Κ. Κωνσταντινόπουλος έκαμψε τον Όμπεσλο με 3-1 σετ. Ο Κοζανίτης Ζέρβας πήρε τη θέση του Ντένισλαβ Κοτζαμπάσεφ, ο οποίος ως γνωστόν, είναι διεθνής και στους Α.Με.Α. και το βράδυ, στο Λάτσκο της Σλοβενίας, αγωνίζεται στον τελικό της κλάσης 10 του Παγκοσμίου πρωταθλήματος. Η Α.Ε.Κ. στηρίχτηκε σε τρεις ξένους αθλητές. Κάθισε στον πάγκο ο επίσης νεοαποκτηθείς και πολυνίκης στα πρωταθλήματα της Α1 Κώστας Λαγογιάννης.

Νωρίς το μεσημέρι άρχισε η αναμέτρηση της Α.Ε.Κ. με τον Ολυμπιακό και χρειάστηκε να περάσουν κάτι περισσότερο από 4 ώρες για να κριθεί. Έγινε εξαιρετικό ματς από κάθε πλευρά με πέντε από τους έξι αθλητές να είναι ξένοι. Η Α.Ε.Κ. προηγήθηκε με 2-1 και 3-2 και στο 6ο στη σειρά παιχνίδι είχε πολύ καλή ευκαιρία να επικρατήσει με 4-2. Τότε, ο Σάφερ προηγήθηκε 2-0 σετ του Τάσου Ρηνιώτη κι απέκτησε ματς μπολ με 11-10.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας του 2017 όμως, μείωσε στην παράταση και μετά έκανε την ανατροπή για να στείλει τον αγώνα στο διπλό. Εκεί το δίδυμο της Α.Ε.Κ. πήρε ξανά το 1ο σετ, όμως οι αθλητές του Ολυμπιακού «απάντησαν» με τρία στη σειρά για να διαμορφώσουν το τελικό 4-3. Ο Σγουρόπουλος δεν πρόλαβε να γυρίσει έγκαιρα από τον αγώνα της Έσλοβ με τη Μιλχάουζεν για το Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ ο άλλος νεαρός διεθνής του Ολυμπιακού, ο Γιώργος Σταματούρος, πήρε μέρος στο πρώτο ματς και κάθισε στον πάγκο απέναντι στην ΑΕΚ.