Τάε Κβον Ντο: Δεύτερος στον κόσμο ο Τεληκωστόγλου

Διέπρεψε στην κατηγορία των 80κ. ο Έλληνας πρωταθλητής

Το Τάε Κβον Ντο της Ελλάδας πανηγυρίζει για μία μεγάλη διάκριση.

Ο αγωνιστικός άθλος του Απόστολου Τεληκωστόγλου ολοκληρώθηκε στο Μάντσεστερ.

Ο πρωταθλητής απ’το χωριό Αυλές του δήμου Σερβιών & Βελβεντού κατέκτησε το ασημένιο στην κατηγορία των 80κ. στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του αθλήματος.

Πρόκειται για το πρώτο ελληνικό μετάλλιο σε επίπεδο ανδρών και 15ο συνολικά, με μοναδικό χρυσό εκείνο της Αρετής Αθανασοπούλου το 2003 στη Γερμανία.

Στον τελικό ο Τεληκωστόγλου κλήθηκε ν` αντιμετωπίσει τον «χάλκινο» Ολυμπιονίκη του Ρίο και κάτοχο του τίτλου Μιλάντ Μπεϊτζί Χαρτζεγκάνι.

Ο αγώνας μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου ήταν στα ίσα (6-6), με τον Έλληνα να παίρνει δύο τρίποντα (κεφάλι).

Η εμπειρία του Χαρτζεγκάνι ωστόσο ήταν αυτή που μέτρησε στο τέλος (22-12), στερώντας από τον Τεληκωστόγλου το χρυσό μετάλλιο.

Η παρουσία του Τεληκωστόγλου στον τελικό, ήταν απόρροια της συνολικής του συγκλονιστικής πορείας, η οποία πέρασε από… πέντε κύματα.

Νίκησε 23-0 τον Κύπριο Κακούρη, 21-1 τον Γκονζάλες από την Ανδόρα και 11-6 τον Όντερμαν από τη Νορβηγία.

Στον προημιτελικό «έκλεψε» τη νίκη στην εκπνοή με σκορ 13-12 από τον Μπότα.

Στα ημιτελικά κλήθηκε ν’ αντιμετωπίσει τον Μόιζες Ερνάντες από τη Δομινικανή Δημοκρατία, τον οποίο καθήλωσε από την πρώτη κιόλας περίοδο (5-0).

Στη δεύτερη ο Τεληκωστόγλου ήταν μπροστά στο σκορ 8-2, ενώ πανηγύρισε την εξασφάλιση του μεταλλίου και την πρόκρισή του στον τελικό με 15-6.

Ο Έλληνας είναι μέλος της Ολυμπιακής ομάδας Τάε Κβον Ντο που θα διεκδικήσει την πρόκριση για τους Αγώνες του Τόκιο.

Μια πρόκριση την οποία μπορεί να εξασφαλίσει είτε μέσω παγκόσμιας κατάταξης, είτε μέσω αγωνιστικών διοργανώσεων.

Αρχής γενομένης από τον τελικό των Γκραν Πρι που θα γίνει τον Δεκέμβριο στην Μόσχα.