ΤΖΟΥΝΤΟ

Έβδομος στην Κίνα ο Ντανατσίδης

Δύο νίκες και δύο ήττες είχε στο γκραν πρι του τζούντο στην κατηγορία των -81κ.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε στην Κίνα και το Γκραν πρι τζούντο στο Χοχότ, ο Αλέξης Ντανατσίδης. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής εφήβων πριν πέντε χρόνια, επέστρεψε μετά από αρκετό καιρό με προβλήματα τραυματισμών και κατέκτησε την 7η θέση στα -81 κιλά, έχοντας απολογισμό δύο νίκες και δύο ήττες.

Ο 24χρονος τζουντόκα στα προκριματικά νίκησε τον Αμερικανό Τζακ Χάτον και τον Κινέζο Ριτζάγκι Νάι, όμως στον τελικό του γκρουπ ηττήθηκε από τον Ρώσο «χρυσό» Ολυμπιονίκη του Ρίο, Χασάν Χαλμουρζάεφ. Στον πρώτο γύρο των ρεπεσάζ, ο Ντανατσίδης γνώρισε την ήττα από τον Βέλγο Ματίας Κάσε, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός διεκδίκησης μεταλλίου στην κατηγορία των -81 κιλών.

Στα προκριματικά των -73 κιλών σταμάτησε η πορεία του Γιώργου Αζωίδη στην ίδια διοργάνωση. Ο Έλληνας πρωταθλητής στον γύρο των «32» νίκησε τον Κινέζο Γουλιάνγκ Ουάνγκ, όμως έμεινε εκτός προημιτελικών μετά την ήττα από τον Πορτογάλο Χόρχε Φερνάντες.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έβδομος στην Κίνα ο Ντανατσίδης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.