ΤΖΟΥΝΤΟ

Τζούντο: Χάλκινο ο Τσελίδης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Σημαντική επιτυχία για το ελληνικό τζούντο

Τζούντο: Ο Θοδωρής Τσελίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξήχθη στη Σόφια της Βουλγαρίας.

Ο Έλληνας τζουντόκα νίκησε τον Κρίσταν Παρλάτι με ίππον και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, στην κατηγορία των 90 κιλών.

Νωρίτερα έχασε με τρίτη παρατήρηση, κόντρα στον Ντάρκο Μπράζνιοβιτς και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο.

Τέτοιες μέρες του 2018 και επτά χρόνια μετά το χάλκινο μετάλλιο του Ηλία Ηλιάδη στο Μπακού, το ελληνικό τζούντο είχε ανέβει ξανά στο πόντιουμ των νικητών ενός Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Λίγες εβδομάδες μετά την 5η θέση στο Γκραν Πρι της Τιφλίδας, ο Τσελίδης είχε καταφέρει να κατακτήσει την 3η θέση στα -90 κιλά όπου συμμετείχαν συνολικά 38 αθλητές.

Τότε, ο πρόεδρος της ΕΟΤ Γιάννης Καφενταράκης είχε πει: «Ο Τσελίδης είναι από πρόσφυγες γονείς. Το όνειρό του ήταν να έρθει στην Ελλάδα και πραγματοποιήθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Η σημερινή εμφάνιση μου θύμισε άλλες εποχές και άλλους αθλητές.

Το παιδί διακρίνεται για το ήθος του και σήμερα έδειξε ότι διακρίνεται και για τις αθλητικές του ικανότητες. Στον ημιτελικό έχασε στις λεπτομέρειες την πρόκρισή, όμως στον αγώνα για την 3η θέση έδειξε χαρακτήρα και πήρε το μετάλλιο. Η εθνική ομάδα σιγά-σιγά βρίσκει τα πατήματά της και είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος για το μέλλον».

Η ανάρτηση της ομοσπονδίας Τζούντο για το μετάλλιο του Τσελίδη:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τζούντο: Χάλκινο ο Τσελίδης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.