ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μαδέιρα – ΑΕΚ 27-22: «Ζωντανή» ελέω Γιάκομπσεν (vid)

Η ΑΕΚ ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Μαδέιρα με 27-22 (ημ. 12-10) στον πρώτο ημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να πάρει το αποτέλεσμα από τη Μαδέιρα στην Πορτογαλία, προκειμένου να κάνει πιο βατό το δρόμο πρόκρισης στους τελικούς του Τσάλεντζ Καπ στο χάντμπολ ανδρών.

Η «Ένωση» ηττήθηκε με 27-22 στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης και καλείται να ανατρέψει αυτό το σκορ στον επαναληπτικό του Μεγάλου Σαββάτου (16:00) στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ για να περάσει για δεύτερη σερί σεζόν στους τελικούς.

Για να προκριθεί η ΑΕΚ χρειάζεται νίκη άνω με έξι γκολ ή η Μαδέιρα να σκοράρει λιγότερα από 22 γκολ, σε νίκη της «Ένωσης» με πέντε γκολ.

Η ΑΕΚ απέφυγε τα χειρότερα ελέω Λαρς Γιάκομπσεν.

Η πορτογαλική ομάδα κυριαρχώντας  στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου, βρέθηκε να προηγηθεί 27-19 στο 56ο λεπτό.

Όμως ο Δανός ίντερ, που αποτελεί και την κύρια επιθετική αιχμή της ΑΕΚ με τρία σερί γκολ, τα δύο με πέναλτι, μείωσε τη διαφορά του σκορ στο τελικό 27-22, αναπτερώνοντας τις ελπίδες για πρόκριση.

Οι δυο ομάδες, τέτοιες ημέρες πέρυσι είναι αναμετρηθεί ξανά στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ.

Και πάλι ο πρώτος αγώνα είχε γίνει στο νησί του Ατλαντικού ωκεανού, μόνο που τότε η ΑΕΚ είχε περάσει με το εντυπωσιακό 29-21 και σε συνδυασμό με την ισοπαλία 23-23 στον επαναληπτικό είχε περάσει στους τελικούς.

Τώρα, όμως, τα  πράγματα ήταν διαφορετικά.

Η Μαδέιρα μπήκε καλύτερα, προηγήθηκε 4-1, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε, ισοφάρισε 7-7 (16’), σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο,  που ολοκληρώθηκε 12-10.

Οι παίκτες της ελληνικής ομάδας αιφνιδιάστηκαν και στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου.

Η Μαδέιρα πήρε αέρα τεσσάρων γκολ 14-10 (36’), με τη διαφορά να αυξάνει προοδευτικά, 21-16 (48’) και να φθάσει στο 27-19 (56:08), πριν δράσει ο Γιάκομπσεν.

Aν μάλιστα ο Δανός ήταν πιο ψύχραιμος θα μπορούσε να μειώσει ακόμα περισσότερο στο 59:37, όταν λίγο πίσω από το κέντρο αστόχησε σε σουτ στην άδεια εστία των γηπεδούχων, που έπαιζαν με δίλεπτη αποβολή.

Δίλεπτα: 4-5. Πέναλτι: 1-1 / 4-6

Μαδέιρα: Σοάρες 1, Ριμπέιρο 9, Σάντος 2, Αντόνιο Νογκουέιρα 4, Σόουζα 2, Σεμέντο 4, Πενέδα 4, Περέιρα 1.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Ζαμπούνης 1, Νικολαϊδης, Συγγάρης, Ροζαβόλγκι, Μπάλαζ 6, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 6, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 1, Μυλωνάς 4, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 1, Βραζάλιτσα 2.

Στον άλλο ημιτελικό η CSM Βουκουρεστίου νίκησε εκτός έδρας τη ρωσική Νέβα και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς, με τον επαναληπτικό να είναι στην έδρα της το Μεγάλο Σάββατο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μαδέιρα – ΑΕΚ 27-22: «Ζωντανή» ελέω Γιάκομπσεν (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.