ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο ΠΑΟΚ «κλείδωσε» την ΑΕΚ και τη δεύτερη θέση (26-21)

Ο ΠΑΟΚ «κλείδωσε» τη δεύτερη θέση στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Handball Premier, κερδίζοντας το ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ με 26-21, στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη με ένα πολύ καλό αμυντικό δεκάλεπτο (42’-52’) όπου και μετέτρεψε...

Ο ΠΑΟΚ «κλείδωσε» τη δεύτερη θέση στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Handball Premier, κερδίζοντας το ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ με 26-21, στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη με ένα πολύ καλό αμυντικό δεκάλεπτο (42’-52’) όπου και μετέτρεψε το 15-14 σε 20-14, μετατρέποντας το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ μέχρι το 23’. Εκεί ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 3-0 ξέφυγε (12-9) χάρη στη πολύ καλή άμυνά του στο τελευταίο δεκάλεπτο και κράτησε αυτή τη διαφορά στο ημίχρονο (13-10).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ του Νικολαϊδη και μια μικρή διακοπή, καθώς οι 30 περίπου οργανωμένοι οπαδοί του ΠΑΟΚ πέταξαν χαρτιά και έπρεπε να σκουπιστεί ο αγωνιστικός χώρος. Ο Παλάσκας στη συνέχεια με πέναλτι έδωσε «αέρα» 5 γκολ στην ομάδα του (15-10), με το παιχνίδι να γίνεται αρκετά σκληρό και την ΑΕΚ να καταφέρνει να μειώσει σε 15-14 στο 42’. Ο Βεσελίνοβιτς, με τον Αραμπατζή και τον Κέζιτς στη κόντρα όμως έδωσαν και πάλι προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων και κάπου εκεί «κλείδωσαν» το ματς, με το σκορ να φτάνει στο +6 (20-14) στο 48’ και λίγο πριν τη λήξη του αγώνα (26-20).

ΠΑΟΚ: Παλάσκας 5, Βεσελίνοβιτς 5, Κοκκώνης 5, Αραμπατζής 3, Μαστορογιάννης 2, Νικολαϊδης 2, Τσίλης 1, Κυπραίου 1, Πέγιοβιτς 1, Κέζιτς 1

ΑΕΚ: Λόκεν 6, Χόγκας 4, Αργυρού 4, Δομπρής 2, Βραζάλιτσα 2, Ζαμπούνης 1, Πέρρος 1, Γεωργιάδης 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο ΠΑΟΚ «κλείδωσε» την ΑΕΚ και τη δεύτερη θέση (26-21)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.