ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο ΠΑΟΚ «κλείδωσε» την ΑΕΚ και τη δεύτερη θέση (26-21)

Ο ΠΑΟΚ «κλείδωσε» τη δεύτερη θέση στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Handball Premier, κερδίζοντας το ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ με 26-21, στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη με ένα πολύ καλό αμυντικό δεκάλεπτο (42’-52’) όπου και μετέτρεψε...

Συντάκτης: Κώστας Ευθυμιάδης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο ΠΑΟΚ «κλείδωσε» τη δεύτερη θέση στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Handball Premier, κερδίζοντας το ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ με 26-21, στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη με ένα πολύ καλό αμυντικό δεκάλεπτο (42’-52’) όπου και μετέτρεψε το 15-14 σε 20-14, μετατρέποντας το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ μέχρι το 23’. Εκεί ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 3-0 ξέφυγε (12-9) χάρη στη πολύ καλή άμυνά του στο τελευταίο δεκάλεπτο και κράτησε αυτή τη διαφορά στο ημίχρονο (13-10).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ του Νικολαϊδη και μια μικρή διακοπή, καθώς οι 30 περίπου οργανωμένοι οπαδοί του ΠΑΟΚ πέταξαν χαρτιά και έπρεπε να σκουπιστεί ο αγωνιστικός χώρος. Ο Παλάσκας στη συνέχεια με πέναλτι έδωσε «αέρα» 5 γκολ στην ομάδα του (15-10), με το παιχνίδι να γίνεται αρκετά σκληρό και την ΑΕΚ να καταφέρνει να μειώσει σε 15-14 στο 42’. Ο Βεσελίνοβιτς, με τον Αραμπατζή και τον Κέζιτς στη κόντρα όμως έδωσαν και πάλι προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων και κάπου εκεί «κλείδωσαν» το ματς, με το σκορ να φτάνει στο +6 (20-14) στο 48’ και λίγο πριν τη λήξη του αγώνα (26-20).

ΠΑΟΚ: Παλάσκας 5, Βεσελίνοβιτς 5, Κοκκώνης 5, Αραμπατζής 3, Μαστορογιάννης 2, Νικολαϊδης 2, Τσίλης 1, Κυπραίου 1, Πέγιοβιτς 1, Κέζιτς 1

ΑΕΚ: Λόκεν 6, Χόγκας 4, Αργυρού 4, Δομπρής 2, Βραζάλιτσα 2, Ζαμπούνης 1, Πέρρος 1, Γεωργιάδης 1.